Před vstupem do Evropské unie vyváželo Česko sotva polovinu toho, co dnes. A zatímco nyní je rekordní téměř dvousetmiliardový přebytek braný prakticky jako "normální", tehdy byly běžně stomiliardové schodky. Rostoucí přebytek ale podle ekonomů ukazuje na vnitřní problémy.
"Když klesá domácí poptávka, roste závislost na exportu," říká Michal Mejstřík, člen Národní ekonomické rady vlády. Stát omezuje výdaje a české firmy raději odkládají investice. Proto je rozdíl mezi vývozem a dovozem tak velký.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.



