Před vstupem do Evropské unie vyváželo Česko sotva polovinu toho, co dnes. A zatímco nyní je rekordní téměř dvousetmiliardový přebytek braný prakticky jako "normální", tehdy byly běžně stomiliardové schodky. Rostoucí přebytek ale podle ekonomů ukazuje na vnitřní problémy.

"Když klesá domácí poptávka, roste závislost na exportu," říká Michal Mejstřík, člen Národní ekonomické rady vlády. Stát omezuje výdaje a české firmy raději odkládají investice. Proto je rozdíl mezi vývozem a dovozem tak velký.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se