Stanislav Mečl stihl za pár měsíců v čele pražského státního zastupitelství provést hodně změn. Odvolal své podřízené, kteří údajně chybovali ve vyšetřování kauz. Dal kárnou žalobu na ty, kdo protahovali spolupráci se švýcarskými úřady na privatizaci Mostecké uhelné společnosti. A také zadal hloubkovou prověrku kauz, které státní zastupitelství řešilo. "Odstartoval jsem očistu justice," říkal s oblibou.

Teď ale o svůj post zřejmě přijde a na místo se vrátí jeho předchůdce - Vlastimil Rampula. Pražský městský soud totiž v pátek pozdě odpoledne zveřejnil, že vyhověl Rampulově žalobě na ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, který jej loni v létě z funkce odvolal.

Rampula: Zatím nic neřeknu

I když soud Rampulovo odvolání zrušil, změny, které mezitím provedl Mečl, budou platit. Pokud je však Rampula nevrátí zpět. Jako třeba znovujmenování sesazených státních zástupců, například Libora Grygárka, který byl podle uniklých telefonních výpisů v kontaktu s podnikatelem a lobbistou blízkým ODS Romanem Janouškem.

"Mě v tomto směru nejvíce trápí něco jiného. My jsme museli poměrně obtížně obnovovat důvěru našich zahraničních partnerů a moje subjektivní obava je taková, abychom o ni znovu nepřišli. Chci věřit, že tomu tak nebude," řekl HN Mečl, který se v případě Rampulova nástupu vrátí zpět na pozici náměstka nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.

Sám Rampula zatím odmítl mluvit o tom, jaké kroky po svém návratu učiní, s tím, že dosud neviděl důvody soudního verdiktu. Opatrný ve výrocích by měl být ale i pro případ, že se ministr spravedlnosti odvolá a případ bude rozhodovat Nejvyšší správní soud.

"Dokud nebudu vykonávat zpět tu funkci, tak nebudu komentovat co by kdyby," řekl HN Rampula, za jehož vedení podle ministra spravedlnosti vázlo vyšetřování závažných kauz. Sám Pospíšil i jeho spolupracovníci už měsíce veřejně mluví o tom, že Rampulův odchod je podmínkou pro očistu justice.

Verdikt je tak pro něj komplikací. "Je to nešťastné z mnoha důvodů. Na svém návrhu ale trvám a jsme připraveni v tom dále pokračovat," reagoval na rozsudek ministr Pospíšil. I on čeká na to, až mu od soudu přijde rozhodnutí s odůvodněním. Pak prý zváží, zda svůj návrh jen doplní, nebo podá proti rozhodnutí kasační stížnost. Rampulův návrat do čela státního zastupitelství by ale mohla zastavit už jen případná úspěšná žádost ministra o odklad platnosti nejnovějšího soudního rozhodnutí.

"Doufám, že Pavel Zeman jako hlava celé soustavy ohlídá, aby pan Rampula nezačal měnit ty koncepční změny, které udělal pan Mečl," vzkázal Pospíšil.

Rampula pak tvrdí, že hodnocení ministrovo a lidí z jeho okolí nevidí jako překážku návratu do čela pražského zastupitelství.

Pospíšil: Postupoval bych stejně

Jiří Pospíšil od začátku přiznával, že Rampulovo odvolání může zrušit soud kvůli chybnému zákonu. Ten sice říká, že ministr může vedoucího státního zástupce odvolat, nepopisuje ale jak. Ministr proto nejprve zvažoval, že zákon novelizuje. Pak ale odmítl čekat, a vrchní pražský žalobce loni skončil.

Jím prováděné změny na pražském státním zastupitelství totiž nesou nelibě někteří jeho kolegové z ODS i koaliční Věci veřejné. Vicepremiérka za nejmenší vládní stranu Karolína Peake už na podzim napadla Pospíšilovo rozhodnutí na dočasné pověření Stanislava Mečla coby Rampulova nástupce. Předseda strany Radek John zase na úterý svolal jednání bezpečnostního výboru sněmovny, kde se bude situace na státním zastupitelství řešit.

"Pokud si koalice řekne, že na dění kolem Rampulova odvolání má jiný názor a odvolá mě, tak to budu respektovat. Jenom přemýšlím, jak jinak by se dalo postupovat. Od počátku vím, že tato cesta je riskantní, ale nevidím jinou možnost," řekl HN Pospíšil.


Aktuální dění ve sporu o žalobce na http://zpravy.ihned.cz


Vlastimil Rampula se vrací...


Čtyřletá mise

V křesle pražského vrchního státního zástupce seděl Vlastimil Rampula od roku 2007. Do té doby pracoval na Nejvyšším státním zastupitelství, kde měl na starost ekonomickou trestnou činnost.

IPB a liknavost

Hlavním důvodem k Rampulově odvolání se stala kauza IPB. Jiří Pospíšil mu vyčetl, že bez znalosti spisu nařídil státní zástupkyni, aby se neodvolala. Rampula prý také dostatečně nedozoroval státní zástupce a nereagoval na jejich chyby.

Známý mocných

Vlastimil Rampula měl vždy pověst muže blízkého jak někdejší nejvyšší státní zástupkyni Renatě Vesecké, tak řadě politiků. Stejné renomé provází i jeho zástupce Libora Grygárka, který udržoval například styky s vlivným pražským podnikatelem Romanem Janouškem.


... Stanislav Mečl musí pryč

Jen pár měsíců ve funkci

Stanislav Mečl nahradil Vlastimila Rampulu v čele pražského vrchního státního zastupitelství loni na konci roku - do funkce nastoupil v pondělí 7. listopadu. Do té doby působil jako náměstek nejvyššího žalobce Pavla Zemana.

Dočasný šéf od počátku

Mečl byl vždy jen pověřeným šéfem vrchní prokuratury, ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil se totiž od počátku obával, že soudy mohou jeho rozhodnutí o Rampulově odvolání zpochybnit.

Tvrdá kritika

Mečl za tři měsíce, které ve vedení státního zastupitelství působil, rozjel rozsáhlé změny. Odvolal několik klíčových žalobců spojených s érou Vlastimila Rampuly, svého předchůdce také často a ostře kritizoval. Neúspěšně se snažil zbavit i jeho zástupce Libora Grygárka.


FOTO: ČTK

FOTO: HN - MICHEALA HASÍKOVÁ