České firmy a univerzity by se měly více zapojit do výzkumu vesmíru. Usnadní jim to vznikající Národní kosmická agentura. Umožní jim čerpat více peněz z Evropské kosmické agentury (ESA), podpoří to rozvoj nových technologií a pomůže celé české ekonomice.
Křesla a sluneční brýle
Větší zapojení podniků do vesmírného byznysu se na první pohled vyplatí. Podle studií citovaných v českých vládních materiálech zjistili v Dánsku, že z každého eura investovaného do ESA se jim vrátí 4,5 eura, v Norsku je návratnost 3,4 až 4,4 eura. Lze současně vyvíjet věci pro použití ve vesmíru i na zemi. Studie zpracovaná pro Evropskou komisi uvádí, že v příštích zhruba dvaceti letech se tak dá ušetřit jen ve čtyřech oblastech - vývoj obnovitelných zdrojů energie, zdravotní péče pro staré lidi, zajištění čisté vody a objevování nových nalezišť ropy a plynu - zhruba deset miliard eur. Rozpočet ESA byl přitom loni necelé čtyři miliardy eur.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.



