Přestože Senát už před čtrnácti dny schválil změnu způsobu volby prezidenta z parlamentní na přímou senátory, diskuse o tom, jestli je to vhodný zásah do ústavy, neustávají. V mediálním provozu pokračuje "dohrávání", souboj o interpretaci události. Je s podivem, kolik slovutných komentátorů cítí potřebu po bitvě její výsledek kritizovat. Ani výroky přímých aktérů hlasování, např. senátorů Jaroslava Kubery z ODS a Jiřího Dienstbiera z ČSSD, nejsou lepší a nejen oběma pánům senátorům lze doporučit četbu učebnice ústavního práva v části dělba moci. Pak by laskavý čtenář byl ušetřen nejapností o zbytečnosti Senátu, když nebude jednou za pět let volit prezidenta, nebo naopak, že důvodem pro změnu ústavy je, že lidé lépe vědí, kdo by měl obsadit Pražský hrad. Patřil jsem k odpůrcům změny způsobu volby prezidenta. Ale rozhodnutí parlamentu vychází z volebních slibů ČSSD a VV a vládního slibu ODS, TOP 09 a VV. Toto rozhodnutí je legální a legitimní. Jako demokraté jej respektujme. Tečka. Game over!

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se