Ekonomika Spojených států v loňském čtvrtém čtvrtletí stoupla o tři procenta, tedy nejprudším tempem od poloviny roku 2010.

Ministerstvo obchodu tak opravilo svůj odhad z konce minulého měsíce, podle kterého činil hospodářský růst pouze 2,8 procenta. Za revizí odhadu stály vyšší spotřebitelské i podnikatelské výdaje. Tempo hospodářského růstu výrazně zrychlilo z 1,8 procenta ve třetím čtvrtletí.

Spotřebitelské výdaje, které se na ekonomické aktivitě Spojených států podílejí zhruba 70 procenty, ve čtvrtém čtvrtletí podle revidované zprávy stouply o 2,1 procenta namísto původně ohlášených dvou procent. Osobní příjmy se zvýšily o 1,4 procenta, což představuje téměř dvojnásobný růst ve srovnání s původním odhadem.

Šéf americké centrální banky Ben Bernanke včera uvedl, že Fed zatím trvá na tom, že ponechá hlavní úrokovou sazbu na rekordním minimu nejméně do konce roku 2014. A to přesto, že se zvyšuje počet nových pracovních míst a nezaměstnanost klesá.

Bernanke ocenil, že míra nezaměstnanosti, která je nyní 8,3 procenta, klesá rychleji, než Fed očekával. Současně však dodal, že v letošním roce zřejmě bude míra nezaměstnanosti klesat pomaleji. Bernanke také varoval, že současný růst cen ropy kvůli geopolitickému napětí může načas zvýšit inflaci a omezit spotřebu. "Ceny benzinu šly nahoru a tento vývoj pravděpodobně dočasně zvýší inflaci a omezí nákupní sílu spotřebitelů," uvedl. Věří však, že případná vysoká inflace by byla pouze dočasná a v dlouhém období zůstane nízká.

Americká hypoteční agentura Fannie Mae včera oznámila, že loni stoupla její ztráta na 16,9 miliardy dolarů ze 14 miliard dolarů v roce 2010. Dodala, že požádá o dodatečnou státní pomoc v objemu 4,6 miliardy dolarů. Fannie Mae je největším poskytovatelem financí na hypotéky ve Spojených státech.