Hudba

V Ostravě zahrají hvězdy etnické hudby i Allanis Morissette
Na letošním festivalu Colours of Ostrava vystoupí kromě Björk či Bobbyho McFerrina také kanadská písničkářka Alanis Morissette, slepecké duo Amadou et Mariam z Mali nebo konžští vozíčkáři Staff Benda Bilili. Do Ostravy přijede i trumpetista Hugh Masekela a hráč na loutnu ngoni Bassekou Kouyate.

Sběratel zaplatil za kolekci Oscarů tři miliony dolarů

Den po udílení Oscarů a navzdory protestům Akademie koupil sběratel na aukci v Los Angeles kolekci patnácti starších sošek Oscarů. Zaplatil za ně tři miliony dolarů. Mezi soškami je i ta za Občana Kanea.

e-kniha

ELEKTRONICKÁ TUČKOVÁ
Žítkovské bohyně, nový román Kateřiny Tučkové, vyšel nejprve v elektronické podobě. Papírové vydání se chystá na 9. března. "E-knihy nejsou jen klasika a zahraniční knihy, ale i nejnovější tituly současné české prózy. Podobnou strategii plánujeme i u dalších titulů," řekl šéf vydavatelství Host Miroslav Balaštík. Ukázka na art.ihned.cz.

Sny a noční můry umělců pronásledovaných za války

Díla středoevropských umělců první poloviny minulého století, kteří se svým životem i dílem postavili bezpráví a diktaturám, vystavuje Muzeum Montanelli v pražské Nerudově ulici. Pod názvem Sny a noční můry představuje sbírku obrazů z Muzea pronásledovaných umění v Solingenu. Díla na jedné straně zobrazují boj lidstva za humanitu, na druhé straně nebezpečí terorismu, diktatur, válek a násilí. Mezi zastoupenými umělci jsou například Josef Albers, Arnold Fiedler, Franz Frank, Teo Gebürsch, Georg Grosz či Hella Jacobsová. Výstava, již podporuje Česko-německý fond budoucnosti, potrvá do 22. května.