Dluhovou krizí zmítané Řecko hledá naléhavě recepty, jak zaplnit státní kasu. Jednou z neobvyklých možností je i prodej atraktivních pozemků na řeckých ostrovech do soukromých rukou.

Řecký privatizační fond včera vypsal výběrové řízení na využívání rozlehlého pozemku na pobřeží ostrova Korfu. Tendr je součástí plánu Řecka na získání finančních prostředků prostřednictvím prodeje státního majetku. Peníze mají vládě pomoci snížit státní dluh, který dosahuje hrozivých 160 procent HDP.

Hellenic Republic Asset Development Fund uvedl, že nabízí až na dobu sta let pronájem zalesněného pozemku o rozloze 48 hektarů v oblasti rybářského městečka Kassiopi. "Jeho pobřežní linie má délku obdivuhodných 725 metrů," informoval řecký list Athens News.

Silně zadlužené Řecko chce privatizací získat 50 miliard eur (asi 1,2 bilionu korun), přičemž 19 miliard eur by si chtělo zajistit do roku 2015. Polovina z této 50miliardové částky má plynout z prodeje nemovitostí.

Fond ve svém prohlášení vyzval investory, aby předložili své žádosti do 10. dubna. Zhruba třetinu nabízeného pozemku, který se nachází v severovýchodní části ostrova, je údajně možné zastavět.

Jednou z možností je tak využít parcelu k vybudování luxusního obytného komplexu pro prázdninové ubytování a k výstavbě rekreačních zařízení. Fond již letos vypsal veřejné soutěže na prodej plynárenské firmy DEPA či komerčního komplexu v Aténách.

Prodej státních pozemků je jedním z mnoha receptů, kterým se snaží Atény zaplnit prázdnou státní kasu. Recept je však mezi Řeky značně nepopulární. Mnozí se obávají, že vláda vyprodává cenné pozemky do zahraničních rukou, mluví se i o ztrátě svrchovanosti.

Řecko se zavázalo k privatizačnímu programu výměnou za mezinárodní záchranný balíček, jenž drží zemi nad vodou od května 2010. Řečtí političtí představitelé věří, že vládní program vytvoří do roku 2015 na 50 tisíc nových pracovních míst a podpoří hospodářský růst země.

Řecko je pátým rokem v recesi, přičemž nezaměstnanost dosáhla v listopadu 21 procent. Bez práce je víc než milion lidí. Díky půjčkám a seškrtání dluhu by se pak mělo podařit řecký dluh snížit do roku 2020 na takřka 120 procent hrubého domácího produktu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist