Až o deset miliard eur (246 miliard korun) by si mohla polepšit německá státní pokladna. Tuto částku má Němcům podle odhadů vlády přihrát dodatek ke smlouvě o společném postupu v boji proti daňovým únikům, který včera podepsali se Švýcarskem.

Švýcaři přistoupili na přísnější podmínky, které v původní smlouvě nebyly a které Německo vyžadovalo.

Nová smlouva tak umožní německým občanům, již mají nepřiznaný majetek ve Švýcarsku, vyhnout se trestu. A to pokud přistoupí na jednorázovou platbu ve výši 21 až 41 procent z objemu tohoto majetku. V předchozí smlouvě byla sazba daně stanovena na 19 až 34 procent. Vyšší sazba daně bude platit retroaktivně.

Součástí dodatku je i požadavek zaplatit jednorázovou daň 50 procent. Ten se bude vztahovat na lidi, kteří zdědí konto ve Švýcarsku, ale nebudou to chtít ohlásit.

Německé úřady budou mít díky dodatku i širší možnosti, jak si zajistit informace o účtech německých občanů.

Nově jim bude stačit pouhé podezření, že někdo má ve Švýcarsku majetek a doma v Německu jej nedaní. Podmínky původní smlouvy se musely dohodnout znovu, protože horní komora německého parlamentu, která zastupuje zájmy 16 spolkových zemí, požádala o přísnější sankce proti neplatičům daní.

Předpokládá se, že Spolková rada se bude návrhem smlouvy zabývat někdy po letních prázdninách. Agentura Reuters přitom tvrdí, že šance na prosazení smlouvy v horní komoře jsou poměrně slušné.

Pokud návrh projde, skončí tím i dlouhé období tvrdých diplomatických vyjednávání, během nichž se vztahy mezi oběma zeměmi citelně vyostřily. Švýcaři se odvolávali na své přísné bankovní tajemství, které má u nich velkou tradici. Vyspělé země ale později začaly Švýcarsku hrozit sankcemi, pokud bude neplatiče nadále krýt.

Experti odhadují, že Němci by na švýcarských účtech mohli skrývat až 150 miliard franků (asi 3,1 bilionu Kč). Podobnou dohodu uzavřeli Švýcaři před dvěma týdny i s Velkou Británií.

A teď se o slovo hlásí i další země. Švýcarsko začalo jednat o daňové dohodě také s Rakouskem a Řeckem. Obě země chtějí podobný výsledek, jakého dosáhlo Německo.

"Vedeme s těmito zeměmi jednání, už jsme si vytyčili i několik základních bodů," potvrdila ministryně financí Eveline Widmerová-Schlumpfová.