Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), největší hráč v oboru cestovního ruchu na Slovensku, uvede své akcie na burzy v Praze a Varšavě. Rozhodla o tom víkendová valná hromada firmy.

TMR provozuje lyžařská střediska a hotely ve Vysokých i Nízkých Tatrách, loni koupila největší středoevropský akvapark - Tatralandia pod Tatrami.

Základní jmění firmy, do níž finanční skupina J&T před dvěma lety vyčlenila své aktivity v cestovním ruchu, činí 221,3 milionu eur (5,5 miliardy korun). Je rozděleno na 6,7 milionu akcií v nominální hodnotě 33 eur. Cenné papíry TMR se v současnosti obchodují na málo likvidní bratislavské burze, tam ale byly loni nejobchodovanějším akciovým titulem. Jejich cena se pohybuje kolem 44 eur.

Podle mluvčí Kataríny Šafarínové by firma měla na burzy v okolních zemích vstoupit v říjnu nebo listopadu, každopádně ještě před zimní sezonou.

Akcionáři rozhodli o dividendě

Valná hromada TMR rovněž schválila vyplacení dividend z loňského zisku. V účetním roce 2010/2011, který skončil v závěru loňského října, zvýšila TMR konsolidovaný čistý zisk meziročně o tři pětiny na 9,18 milionu eur. Mezi své akcionáře z toho rozdělí 6,4 milionu eur, na jednu akcii tak připadne dividenda 0,96 eura.

Drobní akcionáři podle dostupných údajů loni na podzim drželi 38,5 procenta akcií firmy. Necelých 20 procent kontroluje skupina J&T, zbytek převážně její klienti a obchodní partneři.

Spolumajitel J&T Patrik Tkáč očekává, že TMR se do dvou let dostane v zisku EBITDA nad 25 milionů eur. "Ročně jde 40 milionů eur do investic. Nyní jsme zhruba za polovičkou investičního cyklu. Poté, co loni TMR ovládlo Tatralandii, investuje hlavně do lanovek," uvedl Tkáč pro HN.

Největší investicí letošního roku v TMR bude propojení sjezdovek na severní a jižní straně Chopku v Nízkých Tatrách. Na vrcholu se staví nová lanovka, odolná silnému větru. "Po dokončení bude areál schopen konkurovat neledovcovým alpským střediskům," tvrdí Tkáč.

Chopok jako Alpy

TMR se zatím marně snažila vstoupit do některého z polských či krkonošských lyžařských resortů. "V Česku jsme se zajímali o sjezdovky ČSTV, ale ty asi nebudou na prodej. Vývoj ve Špindlerově Mlýně ale dál sledujeme. Jsou tam třeba investice, doufáme, že se na nich budeme moci podílet. Je jedno jakou formou," uvedl šéf J&T.

Čeští burzovní analytici by příchod TMR do Prahy uvítali, zvlášť kdyby firma skutečně začala podnikat i u nás.

"Pro domácí investory by byli čitelnější. I tak bude jejich přítomnost prospěšná, už proto, že umožní investorům větší diverzifikaci investičních rizik. Pro burzu je každá nová firma vzpruhou," řekl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Pražská burza v posledních letech nové akcie příliš netáhla. Loni na ni vstoupila společnost E4U, která se zabývá investicemi do obnovitelných zdrojů, v roce 2010 sázková společnost Fortuna Entertainment Group či technologická firma KIT digital. Ta ovšem chce přesunout obchodování svých akcií na trh v Londýně.