Největším světovým spotřebitelem zlata letos nebude tradičně Indie, ale Čína. Zemi k tomu podle asociace World Gold Council, v níž jsou zastoupeny všechny velké těžební společnosti, pomůže nárůst čínské poptávky po zlatu, která se meziročně zvedne asi o 30 procent na 900 až 1000 tun zlata. Indická poptávka by měla naopak klesnout na 800 až 900 tun.

Nárůst čínské poptávky po zlatu i dalších kovech je podle ekonomů odrazem vzestupu tamní ekonomiky. Čínské HDP na osobu se například podle údajů Světové banky od roku 2000 zdvojnásobilo. Díky rychle rostoucí ekonomice je země již v současnosti největším producentem oceli a spotřebuje nejvíce mědi na světě.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se