Největším světovým spotřebitelem zlata letos nebude tradičně Indie, ale Čína. Zemi k tomu podle asociace World Gold Council, v níž jsou zastoupeny všechny velké těžební společnosti, pomůže nárůst čínské poptávky po zlatu, která se meziročně zvedne asi o 30 procent na 900 až 1000 tun zlata. Indická poptávka by měla naopak klesnout na 800 až 900 tun.
Nárůst čínské poptávky po zlatu i dalších kovech je podle ekonomů odrazem vzestupu tamní ekonomiky. Čínské HDP na osobu se například podle údajů Světové banky od roku 2000 zdvojnásobilo. Díky rychle rostoucí ekonomice je země již v současnosti největším producentem oceli a spotřebuje nejvíce mědi na světě.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.




