Denis Leary

Proč jsme takoví sráči
(Přeložili Jiří Pilucha a Jiří Suk)
Dokořán 2012, 288 stran

PROTOŽE JSME ZKRÁTKA SIMPSONOVI!

Co dalo světu americké století, které ze síně slávy vytlačily Čína s Indií? Zvířecí anomálii v podobě zástupů Homerů Simpsonů, výživových primitivů se zadkem větším než sedačka v letadle a s hlavou svědomitě vydlabanou rekreačními drogami. Aspoň tak to vidí americký komik Denis Leary, jenž si po sžíravém knižním monologu Rakovinu nevyléčíš dál brousí ostrovtip na úchylnostech zámořského Absurdistánu, kde bělošské neduhy z přebytku a zvěrstva politické korektnosti sahají až do nebes. A tak autor kouká využít aspoň svobodu projevu a zdravý selský rozum z Irska, odkud se přistěhoval jeho rod. Inu, z papeženců byli vždy nejčilejší rouhači.

ŠEK



Don DeLillo

Cosmopolis
(Přeložil Ladislav Nagy)
Odeon 2012, 176 stran

KUDY CHODÍ STRAŠIDLO KAPITALISMU

Přichází apokalypsa. Don DeLillo napsal už před devíti lety knihu, která dohání hrozby dneška do děsivých detailů. Světem obchází strašidlo kapitalismu, píše v ní. Nedávno román vyšel česky a v srpnu vstoupí do tuzemských kin jeho filmová adaptace. Multimilionář Eric Packer má všechno, co chce, a možná právě proto mu něco schází. Riskuje, hazarduje, se světem hraje ruskou ruletu - otázkou je, kdo vystřelí dřív. Manhattan, kde se příběh odehrává, pozoruje Eric ze své limuzíny. Realita přichází, až když z auta vystoupí. Ulice je skutečným místem dění. DeLillo vytvořil napínavý thriller plný děsivé nejistoty.

MHA



Eva Maceková

12 hodin s Oskarem
Baobab, 2012, 48 stran

DOBRODRUŽNÁ VÝPRAVA DO PAPÍRNICTVÍ

Náležitě barevná, a přitom přívětivě nekřiklavá je knížka pro předškolní děti, do které se smí i kreslit. Místo podbízivosti to čerstvá absolventka VŠUP na malé "nečtenáře" zkouší pestrostí detailů. Banální příběh - jak šel Oskar s maminkou koupit do papírnictví aktovku - zaplňuje drobnými odbočkami a hravými úkoly, které děti zkouší z poznávání hodin nebo zavazování tkaniček. Retro grafika prozrazuje inspiraci francouzským kreslířem, který si říká Blexbolex. Retro jsou i některé zaznamenané věci. Asi častěji než maminku s rukama ve dřezu děti vidí maminku u myčky. Nemluvě o tom, že útulně přeplněná papírnictví už také vyšla z módy.

MGD



Elia Barceló

Zlatníkovo tajemství
(Přeložila Denisa Škodová)
Paseka 2012, 96 stran

BUDOUCÍ LÁSKA V MINULÉM ČASE

Od španělské literatury čekáme vášnivé vztahy - nenávist, nebo lásku, obojí až "za hrob". Elia Barceló v tomto ohledu nezklamala. Zlatnický mistr se v její novele vrací z New Yorku do rodné Villasanty de la Reina, kde ve dvaceti prožil milostný vztah s mnohem starší ženou. Nevysvětlitelným způsobem se ztratí v čase a "propadne" do roku 1952, dva roky před datum svého narození. Potká budoucí rodiče i onu osudovou ženu, aby zjistil, že kupodivu právě on je sokem svého příštího, dospívajícího já. Autorku prý inspirovaly písně Leonarda Cohena. A jako zpěvákův hlas je i její fantastická příhoda jímavá, drsná i něžná zároveň.

MMM