Americký ministr financí Timothy Geithner obhajuje svůj postoj ze začátku finanční krize, kdy poprvé zaznamenal, že globální banky mohou manipulovat s klíčovou sazbou LIBOR.

Geithner, který byl v té době prezidentem Federální rezervní banky (Fed) v New Yorku, tehdy upozornil úřady v Británii a zároveň navrhl šest způsobů, jak proces stanovování sazby změnit. Geithner v rozhovoru s televizní stanicí CNBC řekl, že jednal rychle a v souladu s možnostmi, které tehdy měl. V roce 2008 poslal e-mail britské bankovní asociaci a nastínil v něm obavy, že banky mohou se sazbou LIBOR manipulovat.

Zároveň zalarmoval regulační orgány v USA.

"My jsme udělali to správné a nezbytné. Udělali jsme to dobře a udělali jsme to včas," podotkl Geithner na okraj konference Institutional Investor Delivering Alpha. Londýnská mezibankovní nabízená sazba, jak zní celý název sazby LIBOR, ovlivňuje výši úroků u celé řady půjček. Manipulace s ní tak pravděpodobně ovlivnila výši poplatků v řádu miliard dolarů. LIBOR je průměrnou úrokovou sazbou, kterou si na základě svých odhadů stanovují vybrané banky v Londýně. Tento proces nyní zkoumají regulační orgány.

V Británii nyní vyšetřovací komise zpovídá bývalé šéfy britské banky Barclays (první banka, která byla v kauze LIBOR pokutována) a současné představitele britské centrální banky. Guvernér Mervyn King v úterý řekl, že se o záměrném zkreslování sazby dozvěděl až před dvěma týdny. Jeho zástupce Paul Tucker v úterý řekl, že Geithnerovy návrhy reforem, které přišly v roce 2008, nezněly poplašně, přestože Američané volali "po krocích, které by zabránily náhodnému či záměrnému zkreslování".