Americká sonda s robotickým vozítkem Curiosity včera úspěšně přistála na povrchu Marsu. Sedmiminutový manévr, jeden z nejsložitějších v dějinách kosmonautiky, přinesl potřebný úspěch NASA, která potřebuje další podporu pro nákladný kosmický program. Projekt přišel USA na 2,6 miliardy dolarů. Curiosity má nyní před sebou dva roky výzkumů, během kterých se zaměří na hledání příznivého prostředí pro primitivní formy života.

Šestikolové vozítko Curiosity přistálo v nízko položeném kráteru Gale o průměru 155 kilometrů, který se nachází na kraji planiny Aeolis Palus. Uprostřed kráteru se tyčí pětitisícový štít, který obsahuje minerály tvořené
v prostředí vody. Představuje tak pro vědce vděčné místo pro zkoumání přítomnosti uhlíku, dusíku a kyslíku, stavebních kamenů života.

Curiosity nyní čeká první fáze, během které bude kontrolovat své programy a funkce. Pokud bude vše probíhat hladce, během několika týdnů se vydá na náročnou cestu vzhůru jižním směrem z kráteru Gale do okolních svahů. Vědci nečekají závratně rychlý postup. Stačí jim, když vozítko urazí při zkoumání hornin 30 metrů za hodinu.

Foto: nasa