Slovensko od příštího roku možná zakáže platby v hotovosti nad 5000 eur (124 500 korun). Všechny transakce obyvatel a podnikatelů nad tuto sumu by se pod hrozbou pokut až na výjimky měly realizovat prostřednictvím bezhotovostních převodů. S návrhem přišlo ministerstvo financí v rámci boje proti daňovým únikům.
V Česku je limit hotovostních plateb stanoven na 350 000 korun, podobné pravidlo platí i v dalších evropských státech.
"Zákon má pomoci omezit podvody v daňové oblasti i v boji proti daňovým únikům," uvedl mluvčí slovenského ministerstva financí Radko Kuruc. Opatření by mělo přispět k potírání případů vystavování fiktivních účetních dokladů, kterými si někteří podnikatelé prý snižují základ pro výpočet daně z příjmů. Ministerstvo financí si od zákona slibuje také ztížení podvodů při vyplácení nadměrných odpočtů na dani z přidané hodnoty.
Předloha zákona počítá s tím, že v případě plateb v hotovosti nad stanovený limit by občané mohli dostat pokutu do 10 000 eur, podnikatelé až 150 000 eur. Nepomůže ani rozdělení plateb, ty se v rámci jedné transakce spočítají. Zároveň by pod hrozbou peněžité sankce měli všichni, kteří se dozvědí o porušení zákazu vysokých hotovostních plateb, oznámit tuto skutečnost úřadům. Bez limitu budou moci přijímat hotovost například banky, pošta, směnárny nebo exekutoři, kteří vymáhají peníze od dlužníků.
Část opozice s omezením hotovostních plateb souhlasí. Někteří politici se ale obávají, že zákon může zhoršit platební morálku firem. Podle odborníků na daně nový zákon nepostihne transakce, které se realizují bez vystavení dokladů a z nichž lidé nebo firmy neplatí daně. Návrh na omezení hotovostních plateb přichází v době, kdy jednobarevný kabinet sociálních demokratů pod vedením premiéra Roberta Fica přišel v rámci plánu na ozdravení státních financí s návrhy na zvýšení daní. Po odhalení několika daňových podvodů parlament už schválil například přísnější předpisy týkající se DPH.
Vládní institut finanční politiky po srovnání efektivnosti výběru daně z přidané hodnoty na Slovensku a v jiných státech dříve v tomto roce odhadl, že v zemi pod Tatrami jen na této dani uniká 1,1 miliardy eur ročně. To představuje více než polovinu sumy, kterou chce vláda vybrat ze zvýšení daní, odvodů a z dalších opatření na snížení schodku veřejných financí.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist