Evropská komise poslala v srpnu do Česka 9,3 miliardy korun. Jsou to první peníze, které Česká republika z unie dostala po červencovém částečném obnovení toku dotací do tuzemských programů. Na přelomu srpna a září mají dorazit další zhruba dvě miliardy korun. Sdělilo to včera ministerstvo financí.

Od začátku letošního roku poslala unie celkem do Česka 542 milionů eur (13,6 miliardy korun). "Předpokládáme, že do konce roku si Česká republika vyžádá a od Evropské komise obdrží minimálně dalších 602 milionů eur (kolem 15 miliard korun)," uvedl Jakub Haas z ministerstva financí. Celkově tak Brusel může letos Česku proplatit kolem 29 miliard korun.

Zatím Evropská komise v období let 2007 až 2013 proplatila Česku včetně zálohových plateb celkem 194,5 miliardy korun.

Příjemci dotací dostávají peníze ze státního rozpočtu ještě dřív, než je zpětně proplatí Brusel. Na začátku července činil celkový objem proplacených dotací zhruba 355 miliard korun, uvedla mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Jana Jabůrková. V letech 2007-2013 může Česko získat z Bruselu podle aktuálního kurzu celkem zhruba 799 miliard korun.

Čerpání evropských dotací se letos výrazně zkomplikovalo. Evropská komise totiž tuzemským úřadům vytkla zvláště nedostatky v kontrole a auditu. Od března proto ministerstvo financí nežádalo Brusel o zpětné proplácení dotací, které stát příjemcům vyplácí nejdříve z vlastního rozpočtu.

Brusel ve druhé polovině července oznámil, že Česko uskutečněním takzvaného akčního plánu neutěšený stav zlepšilo. "Česká republika splnila všechny požadavky, které stanovila Evropská komise. Mimo jiné posílíme nezávislost auditorů, kteří přejdou z úrovně operačních programů přímo pod ministerstvo financí," prohlásil včera ministr financí Miroslav Kalousek.

Přesto ale evropské peníze na začátku července dál neproudily do sedmi z 18 operačních programů. Brusel totiž s českými úřady jednotlivě řeší podezření na různé nesrovnalosti. "Doufám, že urychlená náprava bude provedena i na úrovni těch krajských regionálních operačních programů, u nichž dosud nebyla uvolněna certifikace," dodal Kalousek.