Sláva kultury antického Řecka je opěvována generacemi napříč staletími, zeměmi i světadíly. Když sir Arthur John Evans, slavný britský archeolog, připlul na ostrov Kréta, zřejmě ještě netušil, že objeví základy celé starověké civilizace.
V pátek 16. března roku 1900 začal Evans na Krétě postupně odkrývat palác Knóssos, a jak se ukázalo později, stál tak u největšího objevu z doby bronzové. Badatel totiž zjistil, že palác má několik pater a více než tisíc místností propletených chodbami. Proto se mu začalo říkat labyrinthos, slovem, které je dnes synonymem pro bludiště. Velmi důležitý byl také nález 3000 hliněných tabulek s krétskými texty, které se Evans pokusil rozluštit. Nakonec dospěl k závěru, že na Krétě existovala vyspělá civilizace už dlouho předtím, než v pevninském Řecku vznikla mykénská kultura. Arthur Evans ji pojmenoval mínojská - podle bájného krále Mínoa. Historie dnes už ví, že Mínoové pěstovali svoje návyky na ostrově Kréta přibližně v letech 2700-1450 př. n. l., dokud tam z pevninského Řecka nevpadl kmen Achájů, kteří započali právě období kultury mykénské.
Evans se řeckou kulturou zabýval už dříve, než začal s výzkumem ruin paláce - jeho velkou inspirací byl německý podnikatel a amatérský archeolog Heinrich Schliemann, který proslul objevem Tróje a jehož snem bylo nalezení právě paláce v Knóssu. Zemřel však dříve, než se mu to podařilo uskutečnit.
Arthur Evans se všemi silami zasadil o to, aby se o mínojské kultuře dozvěděl celý svět. Je to totiž jeden z nejzásadnějších pilířů kultury antického Řecka.
Foto: Thinkstock
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist