Věž s podivuhodnou ocelovou konstrukcí navrhl indický výtvarník Anish Kapoor. Na projektu se významně podílel také proslulý architekt Cecil Balmond, který dostal na starost především inženýrské zpracování projektu. Samotnou realizací a dozorem nad stavbou pak byl pověřen jako vrchní inženýr Pierre Edel ze společnosti ArcelorMittal. Ta je hlavním sponzorem neobvyklé vyhlídkové věže. Z celkové ceny, která přesahuje 22 milionů liber (přibližně 690 mil. Kč), uhradila 19,7 milionů liber. Zbývající částku zaplatil zadavatel projektu, město Londýn.
ArcelorMittal Orbit není klasická vyhlídková věž. Autoři k Orbitu přistupují raději jako k uměleckému dílu. "Jsem poctěn tím, že mě pan Mittal přizval k tomuto projektu. Je to naprosto výjimečná akce, kterou inženýr zažije jednou za život. Spolupráce s umělci, s designéry, dává naší práci nový rozměr," říká šéfinženýr Pierre Edel z ArcelorMittal.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.