Hned tři významné české podniky - ARAKO, SIGMA GROUP a VÍTKOVICE Group - podepsaly v srpnu tohoto roku smlouvy na dodávky zařízení pro jaderné elektrárny typu VVER v hodnotě stovek milionů korun. Tyto kontrakty navazují na memoranda o spolupráci, která tyto české společnosti uzavřely se skupinou Rosatom. Ta stanovují hlavní zásady spolupráce na dodávkách výrobků a zařízení pro jaderné elektrárny stavěné Ros-
atomem v zahraničí a jsou zároveň prvním důležitým krokem pro zahájení úzké spolupráce s česko-ruským Konsorciem MIR.1200 v rámci výběrového řízení na výstavbu 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Temelín.
České strojírenské podniky ARAKO a SIGMA GROUP podepsaly smlouvy na dodávky zařízení pro Leningradskou JE 2. ARAKO bude v horizontu tří nadcházejících let pro jadernou elektrárnu dodávat průmyslové armatury, kohouty a uzavírací ventily pro vysokotlaké systémy v celkové hodnotě 33,5 milionů korun. SIGMA GROUP bude zodpovědná za dodávky čerpacích jednotek v celkové hodnotě bezmála 19 milionů korun.
Podle předsedy představenstva společnosti SIGMA GROUP a.s. Milana Šimonovského je získaný kontrakt jednoznačnou ukázkou konkurenceschopnosti českého průmyslu na evropském jaderném trhu. "Naše společnost je spolehlivým dodavatelem pro jadernou energetiku a svoji pozici si chceme udržet i nadále. Z tohoto důvodu věřím, že i v rámci dodavatelského řetězce Konsorcia MIR.1200 budeme mít příležitost se podílet na tak významné zakázce jakou je dostavba Temelína," uvádí Šimonovský.
VÍTKOVICE Group podepsala kontrakt na dodávku pro nový blok jaderné elektrárny Rostovská, konkrétně na výměníky určené pro systém regenerace páry. Hodnota kontraktu přesahuje částku 175 milionů korun a dodávky jsou naplánovány do dvou let. Podepsaná smlouva je již šestou v pořadí od chvíle, kdy strojírenská skupina Vítkovice loni v říjnu podepsala memorandum o spolupráci se skupinou Rosatom.
"Tyto dodavatelské smlouvy potvrzují, že díky dlouhodobé orientaci na technologii VVER je český jaderně inženýrský průmysl svým rozsahem a kvalitou produkce v Evropě zcela unikátní. Z našeho pohledu je proto logické, že chceme rozšířit dodávky pro naše projekty právě o prvotřídní produkty českých výrobců," vysvětluje Leoš Tomíček, výkonný viceprezident Rusatom Overseas.
S českými podniky úzce spolupracuje i Konsorcium MIR.1200, které pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín nabízí projekt založený právě na technologii VVER. V případě vítězství konsorcia v tendru budou české firmy zajišťovat minimálně 70 % dodávek, což podle zástupců konsorcia umožní právě bohaté zkušenosti s touto technologií. Zmíněné tři firmy se již společně s dalšími 36 signatáři memorand o spolupráci podílely na přípravě nabídky konsorcia pro tento projekt.
Informace o projektu i o vzájemné spolupráci mohou návštěvníci veletrhu získat v rámci expozic v pavilonu Z - Konsorcium MIR.1200 na stánku 044, ARAKO stánek 050.

Pohled do expozice Rosatom.
FOTO: JAN SYMON
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist