Největší světový prodejce nábytku, švédská společnost Ikea, odstranil o víkendu ze svých ruských webových stránek fotografii lidí v barevných maskách typických pro členky pronásledované punkové skupiny Pussy Riot.

"Ikea je obchodní organizací, která provozuje své aktivity mimo jakoukoliv politickou a náboženskou oblast. Nemůžeme proto připustit, aby byl náš reklamní projekt využíván pro kampaně jakéhokoliv druhu," citovala agentura Reuters oficiální vysvětlení zveřejněné na firemním webu.

Problematický snímek čtyř maskovaných lidí rozesazených na nábytku z nabídky Ikea se objevil na internetových stránkách firmy mezi dalšími soutěžními fotografiemi. Na web jej vyvěsil uživatel s přezdívkou Starovoitova pocházející z města Jekatěrinburg na Urale.

Než byl snímek smazán, dalo mu svůj hlas 1431 uživatelů, což je mnohem více, než získal kterýkoliv jiný snímek vložený na tento web.

Švédský nábytkářský gigant, který má celkem 321 obchodních domů ve 38 státech světa, v soutěži vyzval své ruské fanoušky, aby se zvěčnili v jedné z jeho prodejen a fotografii pak umístili na webové stránky společnosti.

Tři členky aktivistického ansámblu byly za předvolební "punkovou modlitbu" proti současnému ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi v moskevském chrámu Krista Spasitele v srpnu odsouzeny ke dvěma letům vězení.

Rozsudek zatím není pravomocný, odvolací řízení se má konat počátkem října.

V pátek udělila ruským aktivistkám mírovou cenu LennonOno vdova po Johnu Lennonovi Yoko Ono. Ocenění podle agentury AP předala Pjotru Verzilovi, který je manželem jedné z uvězněných rockerek.

"Je to hrozná věc, že všechny tři dívky byly uvězněny, aniž udělaly něco špatného. Jen se zastaly svobody slova," uvedla Yoko Ono během předávacího ceremoniálu.

Verzilov devětasedmdesátileté japonské umělkyni a mírové aktivistce poděkoval a prohlásil, že cena zvyšuje mezinárodní tlak na ruské úřady, aby zpěvačky propustily.