Zájem o němčinu na školách klesá. Mohou za to předsudky rodičů a dětí, ale i ministerstvo školství, které ve svých dokumentech preferuje angličtinu na úkor jiných cizích jazyků. Ukázal to nový výzkum ústavu germanistiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

"Vláda preferuje anglický jazyk a de facto omezuje volbu prvního cizího jazyka na školách," konstatoval autor výzkumu Vít Dovalil.

V takzvaných rámcových vzdělávacích programech, jakýchsi centrálních osnovách závazných pro všechny školy, totiž stojí, že pokud by si chtěl žák vybrat jako první cizí jazyk nějakou jinou řeč než angličtinu, nemusí mu v případě přestupu nová škola zajistit návaznou výuku vybraného jazyka. "Základní školy vytvářejí špatný základ pro rozvíjení výuky druhého cizího jazyka," konstatoval také Oliver Engelhardt, který na výzkumu spolupracoval. Z dotazování v 19 školách z šesti měst vyplynulo, že druhý cizí jazyk se často učí odpoledne, kdy už výuka žáky tolik nebaví, a má nízkou hodinovou dotaci.

Badatelé zároveň upozornili, že při výběru cizího jazyka hrají velkou roli i různé stereotypy. Školáci i rodiče se třeba vyjadřovali v tom smyslu, že angličtina a ruština jsou k naučení lehké, němčina je příliš tvrdá a francouzština sice krásně zní, ale je velmi obtížná.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist