Detektivové domácích pojišťoven odhalili letos tisíce pojistných podvodů za celkem stovky milionů Kč a zaznamenali v meziročním srovnání zhruba desetiprocentní nárůst. Vyplývá to z ankety mezi největšími pojišťovnami.

Nejvíce pokusů o podvodné jednání je stále v pojištění vozidel, výrazně ale roste počet podvodů v pojištění odpovědnosti domácností. Podle světových statistik patří mezi podvody zhruba každý sedmý případ, který klient pojišťovnám ohlásí.

Detektivové České pojišťovny přišli za prvních devět měsíců roku na podvody za více než 321 milionů Kč. To je téměř o čtvrtinu více než loni. "Opět se potvrdilo, že podvodníkům svědčí anonymita velkých měst. Praha se tak může 'pochlubit' dvojnásobně větším objemem odhalených pojistných podvodů než v pořadí druhý Jihočeský kraj," uvedl vrchní ředitel Úseku vnitřních věcí ČP Ludvík Bohman.

Allianz odhalila za tři čtvrtletí 1121 pojistných podvodů a uchránila tak na pojistném plnění 78 milionů korun. Ve srovnatelném období loňského roku to bylo 1066 případů za 74,2 milionu korun. I v letošním roce v podvodech převažují škody u pojištění vozidel, potvrdila mluvčí pojišťovny Dagmar Koutská.

Kooperativa prošetřovala letos téměř 300 událostí za více než 110 milionů Kč. Za stejné období roku 2011 to bylo 250 případů za 100 milionů Kč. Nárůst je tedy podle mluvčího pojišťovny Milana Káni zhruba desetiprocentní.

Káňa připomněl, že během léta počet podvodů na vozidlech zpravidla klesá. Naopak objevují se případy podvodů u pojištění léčebných výloh v zahraničí nebo odpovědnosti za škody. "Nejčastěji se setkáváme s případy fingovaných škod z odpovědnosti za škody, pády videotechniky, poškození jízdních kol nebo člunů. Výjimkou nejsou ani případy, kdy je pojišťovně předkládán falešný doklad za ošetření v zahraničí. V poslední době se množí antedatování pojistných smluv při náhlých živelních událostech," poznamenal Káňa.

Detektivové Generali odhalili letos do konce září o pět procent více pojistných podvodů než během stejného období loni. Zatímco počet podvodů vzrostl z 240 na 251, objem klesl z 65 na 29 milionů Kč. Podle mluvčího pojišťovny Jiřího Cívky se tak potvrzuje trend častějších podvodů v menším objemu.

Detektivové i likvidátoři pojišťovny Generali se shodují na tom, že do ČR pomalu, ale jistě míří trend ze západní Evropy, a to podvody v pojištění odpovědnosti. "Princip se takřka vždy opakuje. Klient nahlásí pojistnou událost, která se skutečně stala. Současně ale hlásí škody, ke kterým nedošlo. Tyto takzvané oportunistické podvody jsou zdaleka nejfrekventovanější a jejich výše se obvykle pohybuje nejvýše v řádu desítek tisíc korun," podotkl Cívka.

Pojistný podvod je trestný čin, za který soudy v ČR každým rokem odsoudí stovky pachatelů. Soud může za spáchání pojistného podvodu udělit až desetiletý trest.