Současná celosvětová tendence nahrazovat rozhodování odpovědných institucí či představitelů různými automatismy je velice nebezpečná jednak (a hlavně) pro demokracii, jednak pro nezávislost statistické služby.

Objevil se snad poprvé již dávno ve zdánlivě nevinné formě inflačních dodatků ke smlouvám, pokračoval tvorbou zákonů a kolektivních smluv s tzv. valorizací. Obludných rozměrů dosahuje ve finančnictví, kde např. změna ratingu způsobuje bez dalšího rozhodování finanční katastrofy. Nejnovější pokus s tzv. finanční ústavou (což samo o sobě je svádějící název) je zatím vrchol těchto snah.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se