Do jejich rodného města nedávno přijel džíp s islamisty, kteří zdemolovali vybavení místních hudebníků a pohrozili: jestli bude někdo hrát muziku, uřežeme mu prsty. Tak v praxi vypadá zákaz hudby, který na severu Mali vyhlásili islamisté napojení na maghribskou větev Al-Káidy.

Jedněmi z těch, kdo nejvíce trpí, jsou členové skupiny Tinariwen. Autoři takzvaného pouštního blues a letošní nositelé Grammy v kategorii world music patří k berberskému národu Tuaregů, který v dubnu vyhlásil nezávislý stát Azavad a v blížící se vojenské intervenci sousedních států do Mali o něj nejspíš zase rychle přijde. "Úplný zákaz hudby ale nemůže v zemi s tak pestrou kulturní tradicí jako Mali vydržet," vzkázali HN členové Tinariwen.

HN: Dodržuje se nařízení islamistů?

Sever Mali je velice, velice rozlehlý. Islamisté ovládají jen zhruba tři regiony, byť i za jejich hranicemi a za velkými městy jsou lidé trochu nezvykle tiší. Ale v poušti lze stále hrát a hlavně zaslechnout hudbu.

HN: Mají Tuaregové neposlušnost k takovým nařízením v povaze?

Všichni včetně celého kmene Tuaregů máme především společného nepřítele v AQMI, tedy maghribské odnoži Al-Káidy. Pro nás je muzika součástí naší kulturní tradice. I když teď jsou Tuaregové vystaveni vážnému nebezpečí, jen těžko si představit, že by zákaz hraní hudby ve společnosti, jako je ta naše, vydržel. Takže bojujeme.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se