Zahraniční investory do Spojených států stále více láká možnost získat za své peníze přistěhovalecké vízum. Takzvanou zelenou kartu pro sebe a svou rodinu mohou obdržet, pokud v zemi investují nejméně milion dolarů (zhruba 19 milionů Kč).

V případě investic ve venkovských regionech či místech s vysokou nezaměstnaností stačí půl milionu dolarů. Zatímco ještě v roce 2006 americká vláda vydala 802 takových víz, loni jich už bylo 7 818, napsal deník The New York Times.

Program schválený Kongresem v roce 1990 dlouho živořil kvůli složitému vyřizování a stížnostem na podvody a korupci. Poté se ale nastavení změnilo a finanční krize zároveň zhoršila americkým developerům přístup k bankovním půjčkám. Cizinci, zejména z Číny, naopak mají peněz dost a chtějí třeba, aby jejich děti studovaly a žily v USA. Zájem o program tak vzrostl. Letos by poprvé mohl počet žádostí převýšit maximální hranici 10 000 víz, která lze v programu udělit během jednoho roku.

Peníze díky němu míří například do odlehlého městečka Newport ve státě Vermont u kanadských hranic. Developer Bill Stenger tu s pomocí zahraničních peněz rozšiřuje nedaleké lyžařské středisko, zároveň buduje firmu na biomedicínský výzkum či vylepšuje místní letiště. Ve městě také buduje první hotel a renovuje nábřeží. Další prostředky investuje do zastřešeného parku pro horská kola a tenisového areálu.

Projekt v Newportu by měl vytvořit 10 000 pracovních míst a přijde na 865 milionů dolarů. Stenger do něj se svým partnerem Arielem Quirosem investuje 90 milionů dolarů.

Dalších 275 milionů mu po 500 000 dolarech poskytli investoři ze 60 zemí toužící po přistěhovaleckých vízech, která otevírají nejen možnost trvalého pobytu v USA, ale časem i možnost získat občanství. Oba partneři od cizinců potřebují vybrat ještě 500 milionů dolarů. Bez těchto peněz by podle Quirose projekt nebyl možný. "Takovou částku je v dnešní ekonomické situaci nesmírně těžké získat," uvedl.

Zahraniční účastníci programu se nemusí podnikatelského záměru, na který přispívají, přímo účastnit. Jejich peníze ale musí vytvořit nebo zachovat nejméně deset pracovních míst. Po získání zelené karty mohou žít kdekoliv ve Spojených státech.

Účast v programu zvažuje například devětačtyřicetiletý Angličan Steve Green, který má za sebou úspěšnou kariéru ve finančnictví a poslední čtvrtstoletí žije na Bermudách. "Důvodem, proč se o to zajímám a možná do toho půjdu, je příležitost přestěhovat se do USA, nechat si přitom malý dům na Bermudách, strávit ale většinu důchodu v USA a předat právo na pobyt tam dětem," řekl. Negativem investice je ale podle něj velké riziko, že se mu z ní nakonec nic nevrátí.

Jednou z dalších možností, jak cizinci mohou získat zelenou kartu, je každoroční loterie o přistěhovalecká víza. Britové se jí ale - s výjimkou obyvatel Severního Irska - nemohou účastnit. Pokud tak Green bude po zelené kartě opravdu silně toužit, nakonec mu jiná možnost než za vízum zaplatit nezbude.


10 tisíc

je maximální počet zelených karet, které lze ročně udělit výměnou za investování v USA.



VSTUPENKA DO AMERIKY
Zelená karta, kterou vydávají zahraničním uchazečům americké imigrační úřady, obsahuje řadu bezpečnostních prvků: kódy, hologramy či otisk prstu. Na snímku karta žadatele z Kanady.
FOTO: AP

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist