Společnost Foxconn, jejímž největším zákazníkem je firma Apple, chystá pro své zaměstnance v čínských továrnách poprvé v historii reprezentativní odborové organizace. To je známka, že i v "dílně světa" se odehrávají změny - její dělníci jsou totiž čím dál nespokojenější.

Podobný projekt není první svého druhu jen v čínských pobočkách Foxconn. Tato firma je první z velkých společností podnikajících v Číně, která se o něco podobného pokouší. Odbory jsou totiž v zemi tradičně kontrolovány a ovládány managementem firem a místními vládami.

Tchajwanský Foxconn, největší světový zakázkový výrobce elektroniky, je přitom největší soukromý zaměstnavatel v zemi, dává práci 1,2 milionu čínským dělníků. Čínským zaměstnancům slibuje, že svobodné volby odborů umožní, aby dělníky reprezentovali i méně seniorní zaměstnanci, a nebude v nich žádný manažer.

"Výběr předsedy a dvaceti členů Výboru odborové federace Foxconnu se odehraje anonymní volbou, jež proběhne každých pět let," uvedla firma v odpovědi na dotaz Financial Times. Cílem Foxconnu je vyladit svůj výrobní proces. Z něj pochází velká část elektroniky používané ve světě, jako jsou iPhony, tablety nebo počítače. Stále více ale začaly výrobu brzdit zaměstnanecké protesty, nepokoje, stávky a zvyšující se náklady na pracovní sílu.

I vláda v Pekingu začala podporovat kolektivní vyjednávání jako cestu, jak utlumit rostoucí nespokojenost.

Právě firma Foxconn je v centru pozornosti od roku 2009 a 2010, kdy se v jejích továrnách odehrála vlna sebevražd zaměstnanců. Foxconn se stal terčem kritiky za praktiky, které jsou v Číně obvyklé - nelegální přesčasy, nízká mzda a zaměstnávání nezletilých.

Apple si poté najal americkou skupinu Fair Labor Association (FLA), aby provedla audit zaměstnanců v největších továrnách. Jedním ze zjištění FLA bylo, že v továrnách sice existují odbory, ale ve skutečnosti zaměstnance nereprezentují.

Předseda odborové organizace Foxconnu v Číně, Čen Peng, byl dříve šéfem kanceláře zakladatele Foxconnu a výkonného ředitele Terryho Goua. Peng, který používá anglické jméno "Peggy", byl jeho důvěrníkem a měl blízké vztahy s manažerským týmem v Číně.

Foxconn, ve spolupráci s FLA, proto tento měsíc zahájí výcvik čínských dělníků, jak si zvolit své zástupce. Protože až doposud bývaly odbory pouze "loutkové" a dominoval jim management, většina mladých dělníků vůbec neví, co skutečné odbory znamenají a jaká je jejich úloha.

"Proces, v němž si Foxconn doposud volil zaměstnance odborů, nebyl demokratický, protože ani nominace kandidátů nebyla otevřená a transparentní," říká nejmenovaný odborník, pracující na volebních plánech. "Víc než polovina členů výborů jsou tudíž manažeři."

Ve Foxconnu nově vznikne až 18 tisíc odborových výborů s funkčním obdobím do konce příštího roku.

 

další články FT otištěné v HN čtěte na http://ihned.cz/financial-times


ODVÁŽNÝ KROK
Společnost Foxconn s úmyslem přichystat svým pracovníkům v Číně reprezentativní odbory dělá krok do neznáma. Odbory jsou totiž v zemi tradičně kontrolovány a ovládány managementem firem a místními vládami.
FOTO: BLOOMERG