Vůdce protestního Hnutí pěti hvězdiček Beppe Grillo včera odmítl podpořit vznik jakékoli vlády sestavené tradičními stranami, čímž prakticky zakonzervoval povolební patovou situaci, kdy žádné uskupení nemá dost sil na vytvoření kabinetu.
I to je jeden z důvodů, proč prezident Giorgio Napolitano údajně zvažuje, zda jmenuje nového premiéra na základě výsledků nedávných parlamentních voleb, nebo zda opět rozpustí parlament a vytvoří novou úřednickou vládu, která by připravila další předčasné volby.
Grillovo včerejší vyjádření je i odpovědí Pierru Luigimu Bersanimu. Podle agentury Reuters "zabouchl Bersanimu dveře k jednání". Ten uznal, že je sice první, ale nevyhrál. V podstatě podal ruku šéfovi Hnutí pěti hvězdiček s tím, že chce navrhnout celou řadu opatření k moralizaci života i politiky. Jeho snaha se však zjevně nesetkala s úspěchem.
Levice má potřebnou většinu jen v dolní komoře parlamentu. Schvalovat kabinet přitom musí i Senát. Z dosavadních vyjádření vedoucích představitelů parlamentních stran se jako nejpravděpodobnější jeví koalice levice Piera Luigiho Bersaniho se čtvrtými centristy odstupujícího premiéra Maria Montiho.
V Senátu by ale potřebovala tato konstelace podporu i třetího nejsilnějšího Hnutí pěti hvězdiček, které s tím ale nepočítá. Formace, která je otevřeně euroskeptická a populistická, hodlá podporovat jen opatření, jež ladí s jejím programem.
Politický osud Itálie je vzhledem k povolební situaci v rukou prezidenta Napolitana, který by měl asi raději novou přechodnou úřednickou vládu než slabý kabinet a nestabilní politickou situaci, soudí italský analytik Alberto Pizzoli na serveru francouzského deníku Le Parisien. Italský prezident je klíčovou osobností pro vyřešení krize, přičemž na jmenování nového premiéra má čas do 15. března, upřesnil server BFMTV.
Ve hře stále zůstává i možnost vytvoření velké koalice levice s pravicovým uskupením kolem Lid svobody expremiéra Silvia Berlusconiho, které skončilo na těsném druhém místě. Zatímco Berlusconi takovéto řešení v úterý nevyloučil, Bersani to rezolutně odmítl.
Na celých volbách je ještě jedna zajímavost: tradiční italská gerontokracie je minulostí. V nově zvoleném parlamentu je třetina úplných nováčků a průměrný věk drasticky poklesl. Nečekaně také stouplo procento žen zastoupených v obou komorách parlamentu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist