Emoce spojené s Klausovou amnestií a žalobou podanou Senátem na končícího prezidenta brání podívat se na problém ze systémového hlediska. Probíhající diskuse o změně ústavy je vážná a měla by vést k úpravě ústavy tak, aby se podobné excesy s plošnou amnestií ani s jednotlivými milostmi nemohly v budoucnu opakovat. Plošná amnestie by měla být prezidentovi z pravomocí odebrána, zvláště když nefunguje jako její korektiv nutnost podpisu premiéra a odpovědnost vlády. Pokud by pro amnestii byl výjimečný důvod, je možné ji jednorázově schválit zákonem. Naopak institut jednotlivých milostí prezidenta je třeba zachovat. Přestože Václav Klaus udělil milosti i v několika velmi pochybných případech, je jejich existence odůvodněná.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se