Emoce spojené s Klausovou amnestií a žalobou podanou Senátem na končícího prezidenta brání podívat se na problém ze systémového hlediska. Probíhající diskuse o změně ústavy je vážná a měla by vést k úpravě ústavy tak, aby se podobné excesy s plošnou amnestií ani s jednotlivými milostmi nemohly v budoucnu opakovat. Plošná amnestie by měla být prezidentovi z pravomocí odebrána, zvláště když nefunguje jako její korektiv nutnost podpisu premiéra a odpovědnost vlády. Pokud by pro amnestii byl výjimečný důvod, je možné ji jednorázově schválit zákonem. Naopak institut jednotlivých milostí prezidenta je třeba zachovat. Přestože Václav Klaus udělil milosti i v několika velmi pochybných případech, je jejich existence odůvodněná.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.



