Keňa si o víkendu v napjatě očekávaných volbách zvolila nového prezidenta. Ten má jeden "drobný" nedostatek: je obviněn Mezinárodním trestním soudem ze zločinů proti lidskosti. Pro západní svět je to dobrá i špatná zpráva zároveň. V Keni naštěstí neproběhly nepokoje, které před lety vyděsily svět, vítězství takového kandidáta ale dokládá, že Západ na černém kontinentu ztrácí vliv.

Čím dál častěji zaznívají hlasy, které říkají, že západní demokratické standardy v Africe neplatí a že Afričané potřebují vládu silné ruky. Pokusy EU a USA politicky ovlivnit keňské rozhodování pohrůžkou případných sankcí nebo omezení kontaktů na minimum, pokud by v čele státu stál zločinec, vyšly proto naprázdno. V zásadní otázce jurisdikce Mezinárodního trestního soudu má velká část Afričanů také jasný názor - je to soud určený pouze pro "černé". Tento argument mohou USA těžko vyvrátit, když samy vznik soudu neratifikovaly, a tak žádný Američan nemůže stanout na lavici obžalovaných.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se