V roce 2007 jedna úspěšná česká firma zabývající se výrobou a montáží hasicích přístrojů rozšířila své aktivity i na polský trh. Zakázky proběhly bez sebemenších problémů, působení v Polsku pokračovalo a jednalo by se o ekonomický úspěch, kdyby...

Společnost začátkem roku 2008 požádala o vrácení DPH z Polska, na které měla právo, jelikož byla jako plátce DPH přihlášena v Česku, zatímco v Polsku neměla ani sídlo, ani pobočku. Polské úřady však zareagovaly až po takřka ročním mlčení, kdy těsně před Vánoci dorazil dopis, ve kterém úřady požadovaly doplnění informací. Nepřítomnost vedoucího po dobu svátků ale způsobila, že firma promeškala lhůtu k dodání dokladů, a musela se tak smířit s tím, že za rok 2007 DPH zpátky nedostane. Daňové právo, a to nejen v Polsku, je totiž v dodržování lhůt nekompromisní.

V roce 2009 si společnost opět zažádala o navrácení daně, ale ani tentokrát polské úřady více než půl roku nereagovaly. Firmě začala docházet trpělivost a obrátila se na Solvit, systém řešení problémů na vnitřním trhu EU.

CO TO JE BEZPLATNÁ SLUŽBA SOLVIT?

Solvit vznikl v roce 2002 z iniciativy Evropské komise. Jedná se o celoevropskou síť, která slouží k neformálnímu, rychlému a bezplatnému řešení problémů, jež se vyskytnou v oblastech volného pohybu zboží, osob či služeb. Ukázalo se totiž, že existuje celá řada situací, kdy správní orgány členských zemí EU neaplikují evropské právo, ačkoliv jsou k tomu povinny. To pak působí problémy třeba občanům žádajícím v zahraničí o rodinné dávky či podnikatelům, kteří získají zakázku za hranicemi Česka nebo chtějí uvést na trh jiné členské země svůj výrobek, ale dozorový orgán po nich vyžaduje nadbytečné formality nebo například opakování již jednou provedených testů. Pro tyto případy je tu Solvit a pomoci mohl i české firmě s navrácením DPH z Polska.

Podle ustanovení směrnice 79/1072/EHS totiž byly polské orgány povinny rozhodnout a případně vrátit DPH do 6 měsíců od podání žádosti. Firma kontaktovala Solvit centrum začátkem prosince 2009, český Solvit se spojil se svými polskými kolegy, kteří "zatlačili" na polský daňový úřad a první pracovní den nového roku 2010 už ve společnosti otvírali dopis z Polska, ve kterém se oznamuje, že bylo rozhodnuto o vrácení DPH za rok 2008.

V tomto konkrétním případě se plně projevily výhody systému Solvit - neformálnost a rychlost při komunikaci s podnikatelem, který vysvětlí podstatu případu pracovníkům Solvitu, dodá e-mailem naskenované související dokumenty, a přitom vůbec nemusí opustit kancelář. O zbytek už se postarají pracovníci Solvit center, veškerá pomoc je přitom k dispozici zdarma.

V souvislosti s vracením DPH je třeba připomenout jednu zásadní změnu, ke které došlo k 1. lednu 2010. Po začlenění směrnice číslo 2008/9/ES do českého právního řádu se zcela změnil systém žádání o navrácení DPH.

VŠE SE ŘEŠÍ PŘES INTERNET

Plátce (tj. český podnikatel, který zaplatil DPH mimo území Česka) má nárok na "vrácení daně, která mu je účtována osobou registrovanou k dani v jiném členském státě za zdanitelná plnění s místem plnění v tomto jiném členském státě". Stejně jako dosud ale jen v případě, že v tomto jiném členském státě nemá sídlo, místo podnikání ani provozovnu. Nejzásadnější novinkou je, že celý proces se přestěhoval na internet: podnikatel musí elektronicky podat žádost o přidělení přístupu do aplikace pro vracení DPH a následně zažádat o vrácení daně. Více informací naleznete na stránkách České daňové správy.

I do budoucna však platí, že kterýkoliv občan nebo firma, která se cítí poškozena na svých právech tím, že nějaký správní orgán špatně použil ustanovení evropského práva, či je dokonce úplně ignoroval, se může obrátit na Solvit centrum. České Solvit centrum řeší přes 100 případů ročně z nejrůznějších oblastí (problémy související se zaměstnáním v zahraničí, uváděním výrobků na trh, přeshraničním poskytováním služeb, registrací dovezených automobilů atd.) a dlouhodobě se vykazuje více než osmdesátiprocentní úspěšností. Více informací naleznete na webových stránkách ministerstva průmyslu a obchodu: www.mpo.cz/cz/eu-a-vnitrni-trh/solvit.


Barbora Hanáková
odbor evropských záležitostí a vnitřního trhu, MPO


ilustrační foto: shutterstock