Kvalita zemědělské půdy v Česku klesá, její úřední cena se tak snižuje. Tržní cena půdy však stále roste. I tak je výrazně nižší než v Německu a Rakousku. Větší růst cen brzdí fakt, že je 75 procent půdy pronajato. A uživatelé mají malý zájem o její koupi, říká ředitel Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy Jiří Hladík.

HN: Jak se u nás vyvíjí cena zemědělské půdy?

Cena zemědělské půdy se v České republice určuje několika způsoby. První, který slouží k výběru daně z nemovitostí, vychází z průměrných cen pro celé katastrální území, které stanoví vyhláška ministerstva zemědělství. Mění se podle toho, jak náš ústav aktualizuje takzvané bonitované půdně ekologické jednotky. Ty vycházejí z kvality půdy. Hlavně kvůli erozi půdy tyto ceny mírně klesají, stejně jako výběr daně z nemovitostí. Spolu s ministerstvem financí proto hledáme cestu, jak tento problém omezit.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.