Podpora podnikatelů je pod vedením ministra Martina Kuby prioritou ministerstva průmyslu a obchodu. A nyní je tato otázka akcentována i na úrovni celé vlády. Představme si nejprve opatření na podporu podnikání, která probíhají v režii ministerstva průmyslu a obchodu:
1. PODPORA EXPORTU MALÝCH A STŘEDNÍCH FIREM
Není sporu o tom, že export je významným prvkem české ekonomiky, neboť česká ekonomika je výrazně proexportně orientovaná. Export se velmi významnou měrou podílí na tvorbě HDP. Prioritní snahou ministerstva průmyslu a obchodu proto je posílit export mimo trhy EU do zemí s velkým a rostoucím trhem - například země společného hospodářského uskupení BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína, Jihoafrická republika), Egypt, Vietnam či Kazachstán.
Pro podporu exportu ministerstvo průmyslu a obchodu sloučilo zahraniční sítě agentur CzechTrade a CzechInvest do jednotné sítě zahraničních zastoupení MPO a otevírá tak našim podnikatelům místo na těchto trzích. Dále byly zavedeny balíčky podpory pro malé a střední podniky, což vedlo k 60procentnímu nárůstu zájmu českých podniků o služby poskytované agenturou CzechTrade.
Ministerstvo průmyslu a obchodu jako jeden z akcionářů EGAP a České exportní banky tlačí na zpřístupnění financování exportu malých a středních podniků na tyto trhy.
2. TLAK NA SNÍŽENÍ CEN ENERGIÍ
Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba nyní vyvíjí intenzivní snahu o nastavení spravedlivé a reálné podpory obnovitelných zdrojů energie tak, aby podnikatelé v cenách energií nedotovali vybranou úzkou skupinu subjektů. Cena energie je určující složkou nákladů, a její současná výše tak negativně ovlivňuje výsledné ceny všech výrobků a služeb.
3. ZMĚNA ZÁKONA O VEŘEJNÝCH ZAKÁZKÁCH
Ministr Martin Kuba absolvoval řadu diskusí s podnikateli ve stavebnictví a je z nich zřejmé, že stávající podoba zákona o veřejných zakázkách je určitou brzdou stavebních investic, což je zejména v době krize velmi nešťastné. Stejné závěry jsou prezentovány i ze strany zástupců podnikatelů a veřejné správy. Dokonce je stávající zákon často označován jako zákon působící proti zadávání veřejných zakázek.
Je nezbytné zákon upravit. Nejde o obnovení losovaček a dalších věcí, které byly oprávněně kritizovány. Všem záleží na zachování transparentního a férového zadávání veřejných zakázek. Nutnou podmínkou ale je, aby byl proces zadávání veřejných zakázek funkční. Ministerstvo proto podporuje tyto návrhy: odstranění povinnosti zrušit zakázku v případě jen jedné nabídky, ponechání limitu stavebních prací na úrovni 3 milionů korun, vypracování metodiky, která zadavatelům usnadní vypisovat výběrové řízení na celkovou výhodnost zakázky, nejenom na nejnižší cenu, explicitně stanovit lhůtu pro vydání rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže na 60 dní.
4. DEREGULAČNÍ BALÍČEK
Stát by především neměl podnikatelům, a zejména malým živnostníkům a firmám, překážet a nutit je plnit často nesmyslné povinnosti, vyplňovat zbytečné tiskopisy nebo obíhat více úřadů kvůli vyřízení stejné věci. To je hlavní smysl deregulačního balíčku, který ministerstvo průmyslu a obchodu v červnu předloží vládě.
5. PODPORA TECHNICKÉHO VZDĚLÁVÁNÍ
Podnikatelé a školy již dlouho upozorňují na skutečnost, že ubývá absolventů technických oborů. To je pro naši zemi, která má silnou průmyslovou tradici, alarmující zjištění. Problémem je rovněž nevhodná struktura absolventů technických oborů.
Na ministerstvu průmyslu a obchodu proto vznikl po důkladných diskusích s podnikateli a zástupci škol návrh daňových podpor pro firmy, které umožní a podpoří technické vzdělávání žáků a studentů tím, že například investují do nových strojů a technologií a umožní na nich výuku žáků a studentů.
Návrh má za cíl nastavit systém motivace zaměstnavatelů pro zajištění co možná nejefektivnějšího prostředí pro výchovu a přípravu budoucích zaměstnanců. Předpokládáme několikanásobné zvýšení zájmu zaměstnavatelů o odbornou přípravu studentů na jejich pracovištích. Ideální by měl být stav, kdy si školy budou vybírat z firem, které mají zájem se podílet na technickém vzdělávání.
6. PŘÍMÁ FINANČNÍ PODPORA
Agentury CzechTrade a CzechInvest, řízené ministerstvem průmyslu a obchodu, připravily pestrou paletu přímých finančních podpor podnikání. Jedná se například o Operační program Podnikání a inovace, který je zaměřený na podporu malého a středního podnikání v oblasti inovace produktů a procesů. Pro programovací období roků 2007 až 2013 je v něm celkem 94 miliard korun. Tento program pomohl vytvořit 16 tisíc nových pracovních míst. Dále je v nabídce Operační program Podnikání a inovace (konkurenceschopnost), který bude v programovacím období let 2014 až 2022 zaměřený na posílení konkurenceschopnosti českých firem, mimo jiné na podporu malých a středních podniků v jejich rozvoji. Nezanedbatelnou součástí jsou seed fondy. Jde o podporu rizikových investic do vznikajících firem a rozvoje existujících firem, na kterou jsou vyčleněny prostředky ve výši 1,3 miliardy korun. V projektu CzechEkoSystem na podporu rozvoje aktivit malých a středních podniků při jejich inovačním podnikání je vyčleněno 200 milionů korun.
A nakonec je k dispozici Program Záruka. Výhodné podmínky zaručení úvěrů v hodnotě 2,1 miliardy korun umožní realizaci podnikatelských záměrů malých podnikatelů.
Autor je náměstek ministra průmyslu a obchodu
Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby není přijatelné, aby podnikatelé kvůli podpoře obnovitelných zdrojů dotovali v cenách energií vybranou úzkou skupinu firem.
Ilustrační foto: Reuters
Vláda připravuje tato opatření na podporu podnikání:
1. Podpora firemních investic
Vláda navrhuje zrychlené odepisování během jednoho roku strojů, technologií a zařízení zařazených v první a druhé odpisové skupině. Cílem je podpořit poptávku firem a pomoci nastartovat ekonomický růst.
2. Úpravy zákona o dani z přidané hodnoty
Součástí vládního návrhu novely zákona o dani z přidané hodnoty je stanovení hranice 700 tisíc korun - až od ní by byli podnikatelé povinni sledovat, zda svému dodavateli hradí faktury na registrovaný účet. Tím pádem se velmi výrazným způsobem sníží dopady tohoto opatření, namířeného proti daňovým únikům. Diskutována je rovněž možnost pro malé podniky a živnostníky odvádět daň z přidané hodnoty až ze zaplacených faktur.
3. Zelená úsporám
Připravuje se restart programu "Zelená úsporám". Objem prostředků je závislý na výsledném inkasu z prodeje emisních povolenek.
4. Doplnění zdrojů Ředitelství silnic a dálnic
Stavebnictví je oborem, který je nejvíce poznamenán vlekoucí se ekonomickou recesí. Vláda se proto rozhodla výrazným způsobem zvýšit objem prostředků na opravu silnic. V době před aktuálními povodněmi se předpokládalo navýšení rozpočtu Ředitelství silnic a dálnic o částku dvou miliard korun. Je zřejmé, že z této částky bude podstatná část nasměrována na opravy povodňových škod.
Z výše uvedeného souhrnu opatření je zřejmé, že podpora podnikání se aktuálně těší mimořádnému zájmu. Také uvedená opatření by měla napomoci zvrátit stávající pokles výkonnosti české ekonomiky a nastartovat znovu její růst.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist