Není to tak dlouho, co vytvoření zóny volného obchodu EU s USA znělo tak nereálně, jako spatřit motýla v Antarktidě. Nicméně přišlo jaro, ledy se pohnuly a obě strany usedají k jednacímu stolu. Pokud se dohodu podaří uzavřít, bude se týkat poloviny světové produkce, téměř 30 % světového obchodu a 20 % přímých zahraničních investic. A přinést by podle analytiků měla zvýšení HDP, úspory pro firmy v řádu milionů eur a nárůst pracovních míst. Jestliže jde o ekonomické dopady, má tak reálnou ambici takříkajíc strčit všechny ostatní dohody do kapsy.

Důchod na hlavu by v České republice podle studie německého Leibnizova institutu mohl díky dohodě vzrůst až o 2,6 procenta. Zároveň by došlo k poklesu nezaměstnanosti o 0,42 % a nárůstu reálných platů o 2,14 procenta. A to navíc bez zátěže státní kasy.

Spojené státy jsou již nyní pro domácí firmy významným trhem. Z Česka do USA směřovalo vloni zboží v hodnotě 70 miliard korun, což je zhruba 2,5 % českého exportu. A podíváme-li se na obchodní výměnu optikou přidané hodnoty, je podíl USA ještě zhruba jednou takový. Což v porovnání s nijak pozitivními výsledky nové studie OECD o zapojení Česka do globálních hodnotových řetězců dokládá, že ve vztahu k USA mají české firmy reálně co nabídnout a nevystupují pouze v roli montoven. Studie totiž uvádí, že dle přidané hodnoty je náš podíl na světovém exportu menší, než říká tradiční statistika zahraničního obchodu, a to o více než jednu desetinu.

DOHODA NENÍ JEN O CLECH

Dohoda přinese nové možnosti a zlevní a zjednoduší obchod. Úsporu firmám přinese odstranění celních sazeb, ty jsou na straně USA v současné době v průměru 3,5 %. Maximální cla jsou přitom uplatňována právě v sektorech, kde je ekonomický zájem našich firem největší. Finanční úsporu tak lze očekávat zejména u zpracovaných zemědělských produktů, textilu, oděvů, obuvi a výrobků z kůže.

Cla jsou však pouze jedním dílkem do celkové mozaiky ambiciózní dohody. Hlavní benefity jsou očekávány díky odstranění netarifních opatření prostřednictvím vzájemného uznávání standardů a konvergence, a to zejména v automobilovém, chemickém a farmaceutickém průmyslu. V současné době jsou náklady spojené s rozdílnými regulatorními podmínkami srovnatelné s uplatňováním celní sazby 10 procent.

Dalším elementem jsou služby. Pro jejich poskytovatele dohoda přinese skutečné otevření trhu díky odstranění překážek a vytvoření nových příležitostí. Omezení jsou nyní největší v sektoru finančních služeb, kde odpovídají clu ve výši až 32 procent. Dohoda zajistí i posílenou ochranu práv k duševnímu vlastnictví. V oblasti veřejných zakázek by měla umožnit účast českých firem na veřejných zakázkách, a to včetně subfederální úrovně. A celkový balík doplní ochrana investic.

PRŮLOMOVÉ PARTNERSTVÍ

Zelená je národní barvou Irska. A irský Lough Erne byl i místem, kde vrcholní představitelé EU a Barack Obama dali zelenou společnému jednání o vytvoření transatlantického partnerství. Ano zaznělo u příležitosti setkání hlav osmi nejvyspělejších zemí světa, skupiny G8, a tato zpráva okamžitě vyvolala celosvětovou pozornost. "Dohoda by mohla mít větší dopad než všechny dohody, které máme nyní na stole dohromady," uvedl britský premiér David Cameron.

Vlastní rozhovory začaly v červenci ve Washingtonu a budou probíhat minimálně dva roky. A nebudou snadné. Nicméně pokud jsou ekonomické předpovědi správné, stojí za to jít do toho.


Edita Šedová
sekce Evropské unie, MPO sedovae@mpo.cz



Vytvoření zóny volného obchodu mezi USA a Evropskou unií by znamenalo unikátní příležitost na trhu, který se bude týkat poloviny světové produkce.
ILUSTRAČNÍ
foto: SHUTTERSTOCK