S návštěvou hospodářských představitelů čínských provincií v České republice jako by se roztrhl pytel - a to je dobře. Svědčí to o zájmu partnerů seznámit se s naší zemí a navázat nové obchodní a investiční kontakty s českými firmami.

Ministerstvo průmyslu a obchodu rozšíření kontaktů na této úrovni velmi podporuje. Vidí v něm velký potenciál pro rozšíření výhodné hospodářské spolupráce a zároveň pro zvýšení přítomnosti českých firem v jednolitých regionech Číny. Ministerstvo přitom vychází ze záměrů čínského vedení podporovat proces urbanizace, rozšířit pásmo prosperity do všech částí země a více spoléhat na domácí poptávku.

Díky kontaktům z poslední doby jsme například mohli pro české firmy zprostředkovat atraktivní podmínky, jež pro zahraniční investory nabízí město Suzhou. V něm mají sídlo také více než dvě desítky univerzit převážně technického směru.

Jednání jsme vedli i s představiteli nejhustěji osídlené provincie Jiangsu, jež se výší HDP řadí v Číně na 2. místo. Možnosti spolupráce obě strany vidí především v oblasti strojírenství, zástupci agentury CzechTrade a provincie proto podepsali memorandum o spolupráci.

Se zástupci subtropického jihu, tedy provincie Yúnnán, jsme zase diskutovali, jak využít momentu, že v místě již úspěšně funguje česko-čínský strojírenský podnik. České firmy by se tak mohly prosadit do dalších oborů, například v oblastech energetických zdrojů, vývoje nových materiálů, technologií na ochranu životního prostředí a farmaceutického průmyslu.

V jednáních s představiteli západočínské provincie Sečuan, mimochodem páté největší a čtvrté nejlidnatější provincie Číny, jsme se shodli, že ne úplně využíváme skutečnosti, že v hlavním městě provincie Chengdu pracuje kancelář ministerstva průmyslu a obchodu (zastupující CzechTrade a CzechInvest) a že místní firmy by se mohly v příštím roce zúčastnit strojírenského veletrhu v Brně.

Od představitelů samosprávného města Tianjin, které je považováno za finanční centrum severní Číny, bylo příjemné slyšet slova chvály na českou společnost, jež jako první zahraniční firma získala nebankovní licenci na poskytování finančních služeb, a také zájem o další českou hospodářskou přítomnost v provincii.

Ani to však není úplný výčet všech kontaktů, které jsme v posledních týdnech realizovali. Mohli bychom například přidat návštěvu podnikatelské delegace města Guangzhou a jednání s českými firmami, které proběhlo na ministerstvu.

Ministerstvo průmyslu a obchodu organizuje řadu akcí na podporu českého vývozu a investic v jednotlivých provinciích. Příkladem je připravovaná prezentace českého leteckého průmyslu v již citovaném městě Chengdu letos v říjnu, společná účast na veletrhu strojírenských technologií v Nanjingu, hlavním městě provincie Jiangsu (taktéž v říjnu), a prezentace českých společností z oblasti zdravotnictví v září v Šanghaji.

Chceme také posílit zastoupení státu v Číně a vedle zastupitelských úřadů v Pekingu a v Šanghaji a zahraničních kanceláří ministerstva průmyslu a obchodu v Šanghaji a Chengdu chystáme další otevření kanceláře v jednom z regionů Číny.


Kateřina Ďurove
oddělení Afriky, Asie a Austrálie, MPO durove@mpo.cz



Město Suzhou, často přezdívané jako čínské Benátky.
foto: jan Ďurove