Spojené státy se chystají na vojenský útok proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Americký ministr zahraničí John Kerry včera prohlásil, že použití chemických zbraní proti civilistům byla od syrské vlády "morální obscénnost". "Ty zbraně byly použity. Všechny národy se musí zodpovědně postavit k chemickým zbraním a zajistit, aby už nikdy použity nebyly," prohlásil Kerry.

Ministr řekl, že USA mají nové důkazy o chemickém útoku z minulé středy, při kterém na předměstí Damašku zemřelo nejméně 355 lidí. Zveřejní je v "příštích dnech". Obvinil také vládu syrského prezidenta Bašára Asada z ničení důkazů. Řekl, že syrská vláda odmítla lokalitu zpřístupnit včas a že po použití chemických látek místo nechala vybombardovat, což mnoho důkazů zničilo.

Podle mluvčího amerického prezidenta Jaye Cerneyho existuje jenom minimální pochybnost o tom, že za útok je odpovědná syrská vláda. Barack Obama ještě se však prý ještě "nerozhodl, jak na útok odpoví". K vojenskému zásahu se však kloní stále více zemí - bez ohledu na to, zda by akce měla mandát OSN.

Zatímco vyšetřovatelé OSN se na místě pokoušejí získat vzorky látky, koalice proti Asadovi se již netají tím, že světovou organizaci může obejít úplně a zaútočit pouze s mandátem Severoatlantické aliance (NATO), tak jako před lety v Kosovu.

Čekat se zřejmě nebude ani na výsledky práce inspektorů OSN, kterou navíc maří útoky ostřelovačů a další průtahy na místě tragédie.

"Je příliš pozdě," řekl v noci na včerejšek nejmenovaný představitel administrativy Baracka Obamy na otázku, zda Spojené státy odloží útok do doby, než inspektoři sdělí své výsledky.

Britský premiér David Cameron ve středu předčasně ukončí dovolenou a bude jednat se svými bezpečnostními poradci. Lidé v okolí Obamy listu New York Times řekli, že zásah se může odehrát "v řádu dnů".

I kdyby se odehrál mimo rámec OSN, podpořily ho již všechny klíčové země, které nyní v Jordánsku jednají o variantách útoku - kromě západních zemí především Turecko, Saúdská Arábie a Katar.

Z velkých evropských zemí se zdrženlivě vyslovilo pouze Německo, které žádá více prostoru pro diplomatické řešení. To ale odmítá Británie.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist