Ve zdravotnických kruzích platil léta za mocného byznysmena, který dokáže nemocnicím prodat více, než potřebují. Včera před Krajským soudem v Praze ale zkoušel Jindřich Řehák působit přesně opačně.

Tvářil se jako člověk bez vlivu a dvě hodiny trpělivě vysvětloval, že jako majitel firmy Hospimed vždy postupoval čistě a exhejtmana Davida Ratha i jeho spolupracovnici Kateřinu Pancovou viděl jen dvakrát v životě, a to třeba jen kvůli Vánocům.

"Je slušnost navštívit svého klienta a popřát mu hezké svátky," řekl Řehák, který v uplynulých letech prodával techniku do všech tuzemských nemocnic v hodnotě přes pět miliard korun.

Podle obžaloby ho však za Pancovou do středočeských nemocnic přiváděly úplně jiné motivy než dobré vychování.

Hospimed v jejích špitálech vyhrál během šesti let zakázky za 278 milionů korun, výměnou za to však musel dávat milionové úplatky.

Na odposleších jsou dokonce jejich konkrétní předávky zachyceny - jedna z nich se odehrála například loni 10. února v pražské pizzerii nad talířem carpaccia.

Miliony v kufříku si tam od šéfa Hospimedu přišel přebrat Rathův pobočník, exposlanec Petr Kott. A peníze si pak spolu s Pancovou a středočeským hejtmanem podle nahrávek rozdělili.

Včera však Řehák po Rathově vzoru před soudem všechnu vinu odmítal.

Žádné úplatky, zní u soudu

"Nedopustil jsem se podplácení, nepoškozoval jsem vědomě ani nevědomě zájmy Evropské unie," říkal dlouholetý úspěšný obchodník, který v minulých letech platil za jednoho z nejmocnějších mužů ve zdravotnictví.

Řehák totiž vždycky dokázal do nemocnic dostat i takovou techniku, kterou ještě před chvílí neznali ani samotní lékaři. Asi nejlépe se to ukázalo v roce 2005, kdy Hospimed přivezl do Česka robota, který umožňuje operovat pacienta přes počítač na dálku.

Doktoři takové zařízení sice neuměli ani ovládat, stačilo ale pár měsíců a zákroků, s nimiž se původně počítalo hlavně pro válečné účely, už byly na českých chirurgických odděleních stovky.

Od loňského květnového zásahu detektivů, kteří Davida Ratha zatkli se sedmi miliony korun v ruce, se však objevují v případě úspěšného zdravotnického byznysu trhliny. Odposlechy ukazují, že cestu k evropským stamilionům dláždily prodejcům techniky především vztahy s politiky.

Firmy ztrácí renomé

Dalším takovým příkladem je podle žalobce firma B Braun Medical, která vybavovala například mladoboleslavskou nemocnici. Osmdesátimilionovou zakázku si však měla zajistit šestimilionovým všimným, které měl rovněž převzít exposlanec Petr Kott a pak peníze dále porcovat směrem k Pancové a Rathovi.

Manažer B Braun Medical Jan Hájek, který u soudu také včera vypovídal, však zvolil stejnou taktiku jako jeho dva předřečníci: začal sesbírané důkazy i odposlechy zpochybňovat a řešil především jejich únik do médií.

"Ze spisu unikla velká část materiálů, které byly vytrženy z kontextu, kdo za tím stojí, mohu se jen domnívat," rozebíral Hájek, který si postěžoval také na to, že obvinění v kauze Rath poškodilo jeho firmu a že přišel o americké obchodní partnery, což zmínil i Řehák. Z Hospimedu prý v reakci na popis praktik v odposleších odešla i část zaměstnanců.

 

On-line zpravodajství z procesu na www.ihned.cz


PROCES ROKU
Včera pokračoval proces s exhejtmanem Davidem Rathem. Vypovídali při něm manažeři zdravotních firem, kteří podle obžaloby dávali úplatky, aby získali zakázky ve středočeských nemocnicích, část peněz měla skončit i u bývalého politika ČSSD, kterému hrozí až 12 let vězení.
FOTO:ČTK

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist