Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi má po nedávném odsouzení za daňové podvody další problém. Čelí nařčení, že před startem politické kariéry dlouhá léta udržoval úzké styky s mafií a platil jí v rámci jisté "dohody o neútočení". Informace se objevila krátce před tím, než se dnes italský Senát začne radit, zda potrestanému Berlusconimu odebere mandát.

Spekulace o napojení Berlusconiho na podsvětí oživili soudci, kteří dohody mediálního magnáta se sicilskou mafií Cosa Nostra popsali v odůvodnění odsuzujícího rozsudku pro politikova dlouholetého blízkého spolupracovníka Marcella Dell'Utriho. Podle soudců působil jednasedmdesátiletý Dell'Utri jako spojka mezi Berlusconim a představiteli mafie, kterým předával vysoké částky nejen za ochranu vlivného podnikatele, ale i za pomoc s jeho obchodními aktivitami na Sicílii. První schůzka se měla uskutečnit v roce 1974 a "nadstandardní vztahy" pak všichni udržovali až do roku 1992, kdy mafie na Sicílii pomocí nastražených bomb zavraždila dva soudce.

Součástí dohody prý byla ochrana před případným vyhrožováním, ale také pomoc Berlusconiho aktivitám ve stavebnictví a v mediální oblasti na Sicílii. Jeden ze členů mafie také dostal práci ošetřovatele koní v Berlusconiho vile v Arcore u Milána. Podle všeho to ale byla pouze zástěrka a Vittorio Mangano působil spíš jako "místní zástupce" Cosy Nostry. V soudní zprávě se píše, že role Dell'Utriho je prokazatelná a že právě jeho rukama procházely do pokladny mafie miliony eur poskytované Berlusconim.

Ačkoli o údajných stycích expremiéra s mafií italská média už dříve psala, je dokument soudu oficiálním potvrzením, že šlo o podložené informace. Berlusconi ale nemůže být za tento přečin souzen, protože už uplynuly promlčecí lhůty.

Může to ovšem uspíšit konec jeho politické kariéry. Poté, co byl v srpnu poprvé pravomocně odsouzen za daňové delikty, začnou dnes senátoři jednat o tom, zda ho zbaví mandátu. To by mohlo nastartovat i pád velké koalice, kterou tvoří Berlusconiho strana Lid svobody s levicovými demokraty. "Pokud bude Demokratická strana souhlasit s návrhem, abych byl senátorského křesla zbaven, bude to okamžitě znamenat náš odchod z vlády," nechal se slyšet Berlusconi.

Šéf demokratů Guglielmo Epifani ale takový nátlak odmítl. "Berlusconiho strana si musí uvědomit, že nelze spojovat osud vlády, italského hospodářství a možná i stability eurozóny s osobními problémy jejího lídra. Zákony platí stejně pro všechny," řekl.

Berlusconi také oznámil, že se obrátil na Evropský soud pro lidská práva: je totiž přesvědčen, že v jeho případě byla porušena úmluva o lidských právech. Expremiérovi advokáti se už odvolali k ústavnímu soudu a tvrdí, že zákon, který byl schválen loni v prosinci a který za pravomocné odsouzení umožňuje odejmout senátorský post, vstoupil v platnost až po definitivním potvrzení odsuzujícího rozsudku.

Ten 76letému Berlusconimu uložil roční trest, který si vzhledem ke svému věku může odpykat v domácím vězení, anebo veřejně prospěšnou prací.

 

Pokud bude Demokratická strana souhlasit, abych byl zbaven senátorského křesla, bude to okamžitě znamenat náš odchod z vlády.
Silvio Berlusconi
lídr Lidu svobody


SILVIO BERLUSCONI
FOTO: REUTERS