Poté, co ČEZ odložil rozhodnutí o dostavbě Jaderné elektrárny Temelín, utichly i bouřlivé debaty o tom, s kým by měl český stát do této velké strategické zakázky jít. S Amerikou, nebo s Ruskem? Ta otázka ovšem nezmizela, a pokud se ČEZ rozhodne v tendru pokračovat, může o ní rozhodovat vláda, která vzejde z říjnových voleb.

Enormní zájem, který o zakázku Američané i Rusové jeví, vyvolává dojem, že Česko se ocitlo uprostřed mocenského boje jako z dob studené války. Jen kvůli Temelínu přijela loni na podzim Hillary Clintonová do Prahy a americká investiční banka Ex-Im Bank nabízí, že celou dostavbu Temelína zafinancuje. Ze zprávy BIS zase víme, že jedním ze způsobů, kterými se Rusko snaží obnovit vliv a kontrolu ve svém sousedství, jsou právě hospodářské a průmyslové aktivity.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se