Více než dvě hodiny trval transport 240 tun těžkého a 50 metrů dlouhého zásobníku na kapalný dusík z děčínské továrny Chart Ferox do dva kilometry vzdáleného přístavu. Odtud ho loď přepraví k finskému zákazníkovi, firmě Woikoski. Podle mediální zástupkyně Chart Feroxu Moniky Votápkové jde zřejmě o jeden z největších kryogenních zásobníků na světě. Jeho prodejní cena se pohybuje kolem milionu eur. Do Finska odtud putují takové dva.

"Jde o čtvrtý kus, který se u nás vyrobil ve velikosti obsahu milion litrů," uvedla Votápková. Zásobník připomínající obří cisternu byl v pátek nejprve umístěn na speciální podvalníky řízené dálkovým ovládáním. Na těch byl dopraven do přístavu v děčínské čtvrti Rozbělesy. Odtud oba zásobníky zamířily po Labi do Hamburku, poté je čeká plavba do finského přístavu Kokkola.

Votápková vysvětlila, že zkapalňováním plynů se ušetří skladovací kapacity, protože litr takové kapaliny představuje asi 600 až 800 litrů plynu. "Specifikem těchto zásobníků je, že jsou to první na světě vyrobené zásobníky na zkapalněný kyslík a dusík v této velikosti. Momentálně jsme jediná firma na světě, která zásobníky v této velikosti dělá," uvedla. Dva podobné kusy na zkapalněný zemní plyn firma v roce 2011 dodala do Norska.

Zásobníky fungují na podobném principu jako termoska. Samotné médium se uchovává ve vnitřní nádobě, která je z nerezu, ta je oddělená asi dvaceticentimetrovou vrstvou vakua od vnějšího pláště, vyrobeného z uhlíkové oceli. Votápková sdělila, že dusík se v kapalné formě uchovává při teplotě minus 196 stupňů Celsia, kyslík při minus 183 stupních.

Firma nyní dojednává i kontrakt se společností Shell. V příštím a přespříštím roce by jí měla dodat několik zásobníků rovněž na zkapalněný zemní plyn. "Věříme, že s tímto partnerem uzavřeme dlouhodobou spolupráci do budoucna. Vše je ale momentálně v jednání na celosvětové úrovni, jsme vázáni mlčenlivostí, dokud neuzavřeme se zákazníkem pevné kontrakty," uvedla Votápková.

Společnost Chart Ferox se zabývá výrobou kryogenních zařízení na skladování, dopravu a distribuci zkapalněných technických plynů a uhlovodíků, zejména zkapalněného zemního plynu. Zaměstnává více než 500 lidí a podle Votápkové byly její loňské tržby 70 milionů eur, tedy skoro 1,8 miliardy korun. Je součástí nadnárodní společnosti Chart Industries.



PADESÁTIMETROVÝ OBR NA CESTĚ
Zásobník připomínající obří cisternu byl přepravován na speciálních podvalnících řízených dálkovým ovládáním. Dvoukilometrová cesta do děčínského přístavu trvala dvě hodiny.
FOTO: ČTK