Miliardář Antonín Koláček se včera v soudní síni snažil zachovat klid. Jakmile předseda tribunálu Jean Luc Bacher nařídil jeho zatčení, Koláček mu trpělivě vysvětloval, že má zdravotní potíže a potřebuje si nejdřív vyřídit několik pracovních věcí.

Touto strategií Koláček dosáhl jediného úspěchu - nemusel hned po vynesení rozsudku nastoupit do vazby. Soud ve švýcarské Bellinzoně ho však poslal na čtyři roky a čtyři měsíce do vězení. Podobné byť o něco menší tresty dostali také další čtyři Češi, kteří koncem devadesátých let organizovali divokou privatizaci Mostecké uhelné. Podle švýcarského soudu podváděli, když potají skoupili akcie polostátní firmy za její vlastní peníze. A nadto zneužili švýcarské banky, přes které se snažili vyváděné stamiliony proprat. "Českému státu způsobili škodu 97 milionů franků (dvě miliardy korun)," stojí v rozsudku.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se