Agentura CzechTrade vedle on-line databází exportních příležitostí dostupných na portále BusinessInfo.cz (díky nim mají české firmy možnost reagovat na zahraniční poptávky či tendry přímo) poskytuje i návazné služby a poradenství. Ty se týkají rozpracování kontaktů a navázání spolupráce se zahraničními firmami. Důležitou součástí této asistence je organizování tzv. Sourcing Days pro zahraniční firmy neboli zprostředkování aktuálních poptávek pro české firmy.

Jedná se o bezplatnou službu, kterou zahraniční síť ministerstva průmyslu a obchodu a CzechTrade nabízejí zahraničním firmám v daných teritoriích. Služba je jedinečným nástrojem pro komunikaci s velkými firmami a díky ní vzniká mimo jiné i reálná možnost, jak dostat české firmy do zahraničních dodavatelských řetězců. Na poptávkách z EU se navíc zejména malé a střední firmy učí, jak zpracovat nabídku a komunikovat se zahraničím, a získají první příležitosti pro export a zkušenosti s ním.

"Sourcing Days přinášejí příležitost dostat se na jindy nedobytné kontakty nákupčích u velkých nadnárodních firem a hovořit s nimi," popisují své zkušenosti Vít Bruner a Adam Jareš z německého zastoupení MPO. A uvádějí příklady akcí organizovaných německým zastoupením a specialisty z agentury CzechTrade. Jednalo se o vyhledání českých dodavatelů pro firmy ze sektoru energetiky RWE, Areva, pro strojírenské firmy ABB, Evonik, Tetra Pak, pro maloobchodní řetězce Tesco, Rewe, dále pro společnost ISUZU z automobilového průmyslu nebo pro nadnárodní řetězec hobby marketů OBI.

Specialista CzechTrade pro zpracování poptávek ze strojírenství Bohumil Ševčík připomíná setkání několika českých firem s brazilskou společností Odebrecht, které proběhlo při loňském Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně a na kterém zástupci firem jednali o možnostech spolupráce při výstavbě velkého petrochemického kombinátu.

Dalším příkladem je švédská společnost Volkes Air, která poptávala skříně pro vzduchotechniku. Zahraničnímu partnerovi jsme doporučili dvacet zájemců z řad českých výrobců. Následovala jednání u pěti vybraných potenciálních dodavatelů.

Letos pro české exportéry připravujeme významnou misi pro společnost Rolls Royce (divize Marine z Norska). Podnět nám dalo zahraniční zastoupení ministerstva průmyslu a obchodu v Londýně. Firma poptává obrobené odlitky, svařované díly a přesné obráběné součásti v malých sériích. Z dosavadních zkušeností je patrné, že zahraniční poptávky, které CzechTrade získává ze svých zdrojů (zahraniční síť MPO, zastupitelské úřady ČR, ostatní instituce i přímé kontakty v zahraničí), jsou užitečným nástrojem pro organizování Sourcing Days. Během jediného dne může totiž česká firma jednat s několika zahraničními partnery, což je ještě efektivnější varianta než účast na veletrhu, navíc po finanční stránce mnohem levnější.

CzechTrade za rok 2012 zprostředkoval českým firmám bezmála tisíc zahraničních poptávek a informace ke zhruba 1900 projektům či tendrům. Za první pololetí tohoto roku pak bylo zpracováno téměř 600 poptávek a 1300 projektů a tendrů. Nejvíce exportních příležitostí je získáváno z Německa, Nizozemska, Ruska, Francie, Rakouska, Belgie, Velké Británie a z Turecka. Z oborů jednoznačně převládají obráběné komponenty a konstrukce z kovů, dále strojírenství - výroba strojů, užitkové sklo, bižuterie a drobné zboží, stavebnictví a stavební materiály a potravinářský průmysl.


Autor je ředitel sekce exportních služeb, CzechTrade


Zastoupení MPO v Německu pomáhalo například s vyhledáním nových dodavatelů pro obchodní řetězec OBI.
Ilustrační foto: Profimedia