Kvůli reformě všeobecného systému celních preferencí pro rozvojové země měl být dovoz fosforu z některých zemí od roku 2014 nově zatížen clem ve výši 5,5 %. Ministerstvu průmyslu a obchodu se však ve spolupráci s žádající firmou podařilo vyjednat na dovoz fosforu autonomní celní suspenzi. Fosfor má ve zpracovatelském průmyslu široké využití, od výroby hnojiv, detergentů až po potravinářské aplikace. Díky úspěšné žádosti a nulovému celnímu zatížení fosforu po dobu minimálně následujících pěti let tak český průmysl ušetří každoročně částku přesahující 60 milionů korun.

CO JE MOŽNÉ DOVÉZT BEZCELNĚ

Z výhody pozastavení cla těží suroviny a polotovary všeho druhu. Seznam zahrnuje třeba různé formy tropického ovoce určené k dalšímu zpracování, brusinky, chemické sloučeniny pro výrobu barviv a jiných produktů zpracovatelského průmyslu. Dále také suroviny používané v ocelářství při výrobě slitin, lithium-iontové akumulátory pro výrobu baterií, součásti obrazovek, autorádií nebo například jízdních kol.

V roce 2012 ušetřily české podniky nejvíce při dovozu například některých konkrétních LCD a plazmových zobrazovacích zařízení, kamer, polarizačních materiálů, palivových článků nebo laminovaných hliníkových fólií.

ZÁJMY VÝROBCŮ A HLEDÁNÍ KOMPROMISU

Důležitým předpokladem pro vyhovění žádosti o pozastavení cla je neexistence výroby stejného nebo velmi obdobného produktu v EU a Turecku. Pokud je výroba v EU nedostatečná, je možné požádat o bezcelní dovozní kvótu ve výši rozdílu mezi spotřebou a výrobou daného produktu v EU.

Systém autonomních celních suspenzí a kvót je vždy založen na shodě mezi evropskými dovozci a výrobci. Proti navržené nebo již platné celní suspenzi tak může být za určitých podmínek podána námitka. Díky tomuto mechanismu je zaručeno, že bezcelním dovozem nebudou ohroženy zájmy tradičních výrobců. Možnost vznést námitku využívají i české firmy. Jako aktuální úspěšný případ lze uvést nesouhlas s celní suspenzí na dovoz pigmentu, jehož varianta je v České republice vyráběna.

Díky nalezení kompromisu v rámci unijních průmyslových odvětví se podařilo snížit dovozní cla na primární hliník a některé tvary hliníkových slitin. V příštím kole jednání o celních suspenzích se Evropská komise zaměří mimo jiné na možnost snížení dovozních cel na některé ferochromy, které jsou stejně jako fosfor zasaženy reformou systému všeobecných celních preferencí.

JAK SPRÁVNĚ PODAT ŽÁDOST?

Evropská komise navrhuje pozastavení cel u vybraných položek dvakrát ročně, a to na žádost evropských firem a po projednání s členskými státy EU. Termíny pro podání žádostí jsou každoročně 20. únor a 20. srpen. Pozastavení cla je v případě schválení žádosti platné vždy od ledna, respektive od července roku následujícího po podání žádosti. Podání žádosti je administrativně nenáročné a čas věnovaný přípravě se může vrátit v podobě nemalých úspor.

Ministerstvo průmyslu a obchodu pravidelně informuje o dění ohledně systému autonomních celních suspenzí a kvót. V případě zájmu o další podrobnosti navštivte internetovou stránku www.mpo.cz/dokument10962.html, kde naleznete více k dané problematice včetně potřebných kontaktů na odpovědné pracovníky, kteří vám pomohou s podáním žádosti nebo námitky.


Autor pracuje pro odbor obchodní politiky a mezinárodních ekonomických organizací, MPO
hurych@mpo.cz

Celní úlevy se týkají například i brusinek.
Foto: Shutterstock


Podmínky přijetí žádosti

Minimální roční úspora na nevybraném clu musí činit alespoň 15 000 eur. Firmy v EU se mohou za účelem splnění této podmínky spojovat.

Neexistující či nedostatečná výroba v rámci celní unie EU. Vždy je nutné předejít oprávněným námitkám ze strany výrobců totožného výrobku či jeho blízké náhrady v EU a Turecku.

Dovozce nesmí být vázán exkluzivní obchodní dohodou či výhradním právem k duševnímu vlastnictví. Kvóty nebo pozastavení cla mohou plošně využít všechny subjekty v EU.