Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) pojistila v posledních pěti letech český export do Turecka v hodnotě více než 35 miliard korun. Vývoz výrazně posiluje zejména v posledních třech letech, kdy se Turecko z teritoriálního pohledu dostalo v objemu EGAPem podpořeného exportu na druhé místo za tradiční jedničku Rusko.

Hlavní oblastí pro český vývoz a investice je jednoznačně energetika. České firmy mají přitom v tomto odvětví v Turecku velmi dobrou pověst a dobré reference. Už po roce 2000 se čeští vývozci výraznou měrou podíleli na dodávkách pro výstavbu čtyř bloků tepelné elektrárny Afšin Elbistan, která využívá dodávky hnědého uhlí z nedalekých dolů ve východní Anatolii. Na subdodávkách pro německou společnost Babcock Kraftwerkstechnik se podílely významné české firmy z energetického sektoru jako Alstom Brno, ZVVZ Milevsko, ČKD DIZ Praha, ŠKODA Praha a PBS Třebíč. Na tento úspěch pak navázal další export armatur pro plynovody a ropovody a dodávky velkých obráběcích strojů.

Jedním z největších investorů je nyní společnost ENERGO-PRO. Ta v posledních letech odkoupila od dvou tureckých společností celkem pět vodních elektráren (ve třech kaskádách). Z nich byly dvě hotové a tři se musely dokončovat. EGAP tak pojistil investici v hodnotě více než sedm miliard korun a v současné době je všech pět elektráren v plném provozu.

Bezkonkurenčně největším projektem je nyní výstavba uhelné elektrárny Adularya, kterou zaštiťuje skupina Vítkovice Machinery Group. Strojírenská skupina projekt vede, je výrobcem klíčových komponentů, jako jsou kotle, drtiče, dopravníky nebo membránové stěny. Mimo to ale zajišťuje i nákupy stavebního materiálu, subdodávky, dopravní logistiku a zodpovídá za celkové uvedení elektrárny do provozu. Jen v letošním roce pojistil EGAP dodávky pro výstavbu této elektrárny v hodnotě téměř šesti miliard korun.

A i do budoucna mají české firmy získat v energetickém sektoru další zakázky. Podle expertů se v případě Turecka mluví o potřebě investic v nejbližších letech ve výši 12 miliard dolarů pouze do energetiky. Turecko ale mohutně buduje i průmyslové kapacity a to je další oblast, ve které máme co nabídnout. Nemalé možnosti se rýsují i v oblasti potravinářských technologií a čističek odpadních vod všech velikostí.

Turecká vláda vytváří příznivé podmínky jak zahraničním investorům, tak i tureckým firmám pro realizaci zajímavých obchodních případů se zahraničními partnery. Tato skutečnost otevírá četné možnosti i pro české firmy. Je ale nezbytné, aby projekty byly kvalifikovaně připravené tak, aby obstály mezi četnými konkurenty, které perspektivní turecký trh dlouhodobě přitahuje.


Autorka je ředitelka marketingu a komunikace, EGAP