Když se zhroutil sovětský komunismus, Západ vyhlašoval vítězství tak nabubřele, že člověk snadno zapomněl, co je na tomto triumfu tak pozitivního. Ukrajinci protestující dnes v centru Kyjeva slouží jako připomínka, že tehdy opravdu existoval důvod k nadšení.

Zápas, který se v roce 1989 jevil jako ukončený, však stále pokračuje a dnešním bitevním polem je náměstí, které demonstranti přejmenovali na "Euromajdan" neboli "Euromísto". Lidé tam znovu naléhavě požadují, aby si mohli zvolit režim a typ vlády, o což se oni a jejich sovětští krajané poprvé pokusili v roce 1991. Vědí, že chtějí, co máme my a čím jsme my. V době, kdy naše vlastní sebejistota uvadá, potřebujeme vidět, co nám ukazují.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se