Na národnostní mapě Rakouska-Uherska z roku 1906 můžete vidět, že bývalé mocnářství bylo skutečným babylonem národů, národností a etnických skupin. Na první pohled to má s dnešní státoprávní situací hodně málo společného - snad jen současné Rakousko může být na první pohled jakžtakž rozeznatelné (bez Jižního Tyrolska ovšem). Etnickou mapu tehdy komplikovaly hlavně německojazyčné a maďarské skupiny, např. v Sudetech, Transylvánii, Vojvodině i jinde.
Národnostně velmi "pomíchané" byly i Horní Uhry, tedy dnešní Slovensko, či Zakarpatská Ukrajina. Výsledky první a hlavně druhé světové války přinesly značné zjednodušení etnické mapy střední i jihovýchodní Evropy a opravdu výrazné národnostní menšiny jsou dnes v rámci národních států spíše výjimkou.
Pestrost národů Rakouska-Uherska znamenala také značné rozdíly v jazycích, zvyklostech nebo tradicích a odlišná byla samozřejmě také gastronomie. Některé dnes rozšířené pokrmy měly svůj původ v geograficky poměrně úzce ohraničených oblastech. O původu maďarského guláše si můžete přečíst v rubrice Za jídlem na stránkách 20-21.
52 mil.
obyvatelstvo
Tolik obyvatel žilo na začátku 20. století v Rakousku-Uhersku.
Zdroj: www.zonu.com
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist