Zavedení druhého pilíře penzijního systému bylo jedním z mála skutečně reformních kroků, k nimž se odhodlala vláda premiéra Nečase.

Měl pomoci veřejným rozpočtům, předejít krizi, a hlavně změnit myšlení lidí ve vztahu k přicházejícímu stáří, jež Nečasova vláda při všech chybách v nastavení druhého pilíře předvedla jako "naši", nikoli ryze státní starost.

Nová vláda Bohuslava Sobotky, která po své legitimní předchůdkyni začala uklízet, slíbila zrušení druhého pilíře už za dva roky. Sociální demokracie takové spoření z peněz vyvedených z průběžného systému, doplněných poměrnou částí vlastního výdělku spořícího, považuje za morální hazard, protože soukromé peníze se přiživují na státních penzích, za něž navíc stát ručí. Takže soukromníci jen vydělávají a nesou nulové riziko.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.