Vláda velké téma zdravých veřejných financí ve svém programovém prohlášení vyřešila bez velkých řečí. Přihlásila se k dodržování maastrichtských kritérií, zejména k udržení schodku veřejných financí pod 3 % hrubého domácího produktu. Zní to dobře, ale při bližším pohledu to není závazek nijak světoborný.

Zopakujme si stručně maastrichtské požadavky. Kritérium cenové stability požaduje, aby průměrná roční inflace nepřekročila o více než 1,5 p. b. průměrnou roční inflaci tří členských zemí s hodnotami inflace nejblíže k inflačnímu cíli ECB, který se nachází těsně pod 2 %. Česko však má poslední roky problém spíše s inflací příliš nízkou, podstřelující inflační cíl ČNB, který je více méně shodný s cílem ECB. Z pozice vlády by tedy muselo dojít na hodně velké brikule, aby se inflační kritérium nesplnilo.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.