"Posouvat diskusi" je termín, který má lehce výhružný podtón. Nemůžeme prostě jen diskutovat, musíme to někam posouvat? Nicméně abychom se vrátili k otázce: ano, Česká národní banka vloni vydělala 73 miliard, především díky tomu, že koruna oslabila, a aktiva ČNB v cizích měnách tak mají vyšší korunovou hodnotu. Čistý kapitál národní banky je však stále záporný, zhruba 50 miliard korun, které ČNB dříve "prodělala", neboť koruna posilovala. Jde tedy o víceméně čistě účetní operace, fakticky ČNB vloni nic nevydělala, stejně tak jako předtím neprodělávala.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se