Nedávno padla na konferenci v Tbilisi jednoduše znějící otázka, která mi připomněla dotaz, jejž mi před pár lety položily moje děti: "Tati, co vlastně děláš celý den v práci a na co je ta centrální banka?" Děti, to je přece jasné. Až na výjimky typu Vatikánu má každá země svoji centrální banku. "No jo, ale na co?"
Centrální banka přece plní řadu důležitých funkcí. Například se stará, aby v oběhu bylo odpovídající množství oběživa v potřebné struktuře. Faktem ale je, že tato funkce definičním znakem centrální banky asi nebude. Peníze často netiskne banka, v našem případě to je Státní tiskárna cenin, mince razí dokonce soukromá firma. Rozvoz a uložení oběživa je pak i s ohledem na bezpečnost sice důležitá činnost a mívají ji na starosti centrální banky, ale že by kvůli tomu musely existovat, to asi ne.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.



