Tradiční česká značka likérů Becherovka možná brzy změní majitele. Francouzský výrobce alkoholických nápojů Pernod Ricard totiž pro svoji českou likérku Jan Becher - Karlovarská Becherovka (JBKB) hledá kupce. Hodnota kontraktu by mohla být až 200 milionů dolarů (téměř čtyři miliardy Kč), uvedla agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje. První kolo nabídek má začít už tento pátek.
Mezi zájemci o likérku s více než dvousetletou tradicí by podle Reuters mohly být Stock Spirits Group, SPI Group a další společnosti, které podnikají ve východní Evropě. Podle jednoho ze zdrojů Pernod minulý týden poslal možným zájemcům dohodu o mlčenlivosti. Poradcem tendru při prodeji karlovarské likérky má podle agentury Reuters být banka Société Générale.
Zástupci firem Pernod, Stock Spirits a SPI Group zprávu nechtěli komentovat. "Skupina Pernod Ricard se v rámci svých komunikačních pravidel nevyjadřuje ke spekulacím a dohadům," uvedl Francois Camber, marketingový a exportní ředitel společnosti Jan Becher - Karlovarská Becherovka.
Pernod Ricard, který českou likérku získal v roce 2001 v privatizaci od českého státu, je druhým největším výrobcem alkoholických nápojů na světě. Společnosti klesl za šest měsíců fiskálního roku zisk o dvě procenta na 839 milionů eur (23 miliard Kč). Pernod Ricard poškodilo silné napojení na Čínu, kde zásah vlády proti okázalému utrácení čínských státních úředníků výrazně snížil poptávku po koňaku. Slabý je však i výkon v Evropě. Mezi značky firmy patří koňak Martell, šampaňské Mumm či vodka Absolut.
Firma Jan Becher - Karlovarská Becherovka skončila ve fiskálním roce 2012/2013 se ziskem před zdaněním 171 milionů korun. Proti předchozímu roku to byl pokles o 80 milionů. Nižší zisk byl důsledkem hlavně prohibice vyvolané v Česku v září 2012 sérií otrav - omezení prodeje alkoholu přišlo firmu zhruba na sto milionů korun.
Karlovarská Becherovka byla založena v roce 1807 rodinou Becherů, tehdy jako rodinný podnik. Becherovka byla roku 1922 zaregistrovaná jako ochranná známka. Status akciové společnosti má od roku 1994.
Kromě hlavní značky, bylinného likéru Becherovka, se v Karlových Varech vyrábí také likéry Lemond, Cordial a Aperitiv KV 14 (zhruba 80 procent výroby připadá na Becherovku). Firma současně na českém trhu funguje jako distributor značek mateřské skupiny - asi čtyřiceti známých světových značek alkoholu.
Cena Becherovky
200 MILIONŮ
dolarů, v přepočtu téměř čtyři miliardy korun, by podle agentury Reuters mohla stát společnost Jan Becher - Karlovarská Becherovka.
TRADICE 200 LET
Karlovarská Becherovka je společností s více než 200letou tradicí. Byla založena v roce 1807 jako rodinná firma. Roku 1922 byla Becherovka zaregistrovaná jako ochranná známka. Status akciové společnosti má od roku 1994, před třinácti lety ji v privatizaci získala francouzská skupina Pernod Ricard.
FOTO: ČTK
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist