Česká republika patří k zemím s nejvyšším počtem regulovaných profesí v EU. To může komplikovat život například začínajícím podnikatelům a vytvářet nové bariéry na vnitřním trhu EU. Česko se proto rozhodlo snížit regulaci alespoň o čtvrtinu. K této problematice byla v dubnu zahájena veřejná konzultace s podniky a podnikatelskými asociacemi.

Nyní je u nás regulováno celkem 337 profesí. Toto číslo vysoce přesahuje průměr států EU a je vysoké i ve srovnání s našimi sousedy (na Slovensku 181, jakkoli počet samotný nemusí nutně mít největší vypovídací hodnotu).

Na vysoký počet regulovaných profesí v Česku upozornily také evropské instituce a k jejich snížení vyzvala i tzv. specifická doporučení Rady EU z minulého roku. Tato doporučení identifikují oblasti, na které by se měly členské státy ve svých reformách zaměřit. Proto se také Česká republika rozhodla snížit počet regulovaných povolání nebo požadavků na ně alespoň o zmíněných 25 % a u těch zbývajících zaručit transparentní, přiměřená a odůvodněná pravidla.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT), které je za oblast regulace profesí zodpovědné, se ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) rozhodlo zapojit do evropského pilotního projektu koordinace národních hospodářských reforem. V jeho rámci byla České republice navržena právě oblast regulovaných profesí. Do přípravy plánované reformy, má-li být úspěšná, je nezbytné zapojit v co nejširší míře zainteresované subjekty a cílit na oblasti, kde je deregulace opravdu smysluplná.

Vyšší regulace usnadňuje orientaci zákazníkům v oblasti kvality nabízených služeb, posiluje ochranu spotřebitele a vysokou kvalitu služeb. Liberalizace naopak zvyšuje transparentnost právního prostředí, snižuje administrativní zátěž a zjednodušuje poskytování služeb. Rovněž podporuje pracovní mobilitu, tvorbu nových pracovních míst a usnadňuje vstup do podnikání. Zejména spotřebitel pak ocení vyšší tlak na snižování cen služeb.

DISKUSE S VEŘEJNOSTÍ I PODNIKATELI NUTNOSTÍ

Tyto a další faktory je nezbytné před samotnou liberalizací důkladně konzultovat s odbornou veřejností a zástupci podnikatelské obce, a proto byla také zahájena již zmíněná veřejná konzultace. Ta se zaměří na otázky, zda a do jaké míry se regulace podnikatelů přímo dotýká a jaké praktické obtíže jim činí. Zabývat se bude i otázkou, zda jsou nyní nastavené zákonné požadavky vhodným vodítkem při výběru pracovníka, nebo naopak překážkou. Konzultace má také zjistit názor podnikatelů na možné nahrazení zákonných požadavků v jejich profesi systémem dobrovolné certifikace.

PŘIPOJTE SE DO DEBATY POMOCÍ WEBU

Veřejná konzultace probíhá od 1. dubna do 15. června tohoto roku a je možné se do ní zapojit na webových portálech MŠMT a Centra pro uznávání odborných kvalifikací. Vyhodnocení konzultace bude zveřejněno na stránkách MŠMT i MPO a její výsledky budou zohledněny při revizi právní úpravy a požadavků kladených na jednotlivé profese.

Právě nyní je proto ideální příležitost se do konzultace aktivně zapojit.


Autor pracuje pro odbor evropských záležitostí a vnitřního trhu, MPO nejedly@mpo.cz


Jak se zapojit

Veřejnou konzultaci k regulovaným profesím naleznete na stránkách ministerstva školství na webové adrese: www.msmt.cz, konkrétně na zkráceném odkaze: bit.do/konzultacekvalifikace.Jak se zapojit


Mezi regulované činnosti patří také kominictví.
Foto: ČTK

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist